Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny udany test ATACMS

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 października 2017

Lockheed Martin przeprowadził niedawno kolejny udany test odpalenia zmodernizowanego pocisku ATACMS (Army Tactical Missile System). Próbne strzelanie odbyło się na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk. Wszystkie założenia próby zostały spełnione.

Niedawno przeprowadzone próbne strzelanie było już 7. testem zrealizowanym w ramach programu modernizacji ATACMS / Zdjęcie: Lockheed Martin

ATACMS został odpalony z obsługiwanej przez załogę wyrzutni HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Pocisk pokonał odległość ok. 140 km i zademonstrował prawidłowe działanie zapalnika zbliżeniowo-wysokościowego, eksplodując nad wyznaczonym obszarem. Jest to nowa cecha ATACMS, która pozwala dowódcom na zwalczanie celów zlokalizowanych nieprecyzyjnie lub rozmieszczonych na dużym obszarze.

To był kolejny, już siódmy, udany test przeprowadzony w ramach programu modernizacji ATACMS – powiedział Matt Berger, kierownik programu amunicji precyzyjnej w dziale Missiles and Fire Control Lockheed Martina.

Ostatnie próbne strzelanie było testem na poziomie systemu, prowadzonym w porozumieniu z US Army Precision Fires Rocket & Missile Systems. Pozostałe założenia testu dotyczyły potwierdzenia zasięgu i dokładności od wystrzelenia pocisku do detonacji głowicy, certyfikacji interfejsu wyrzutni HIMARS, a także przetestowania działania oprogramowania (Rumunia chce kupić HIMARS, 2017-08-19).

ATACMS to jedyny mobilny taktyczny system rakietowy ziemia-ziemia, dysponujący zdolnościami precyzyjnego rażenia dalekiego zasięgu, będący w wyposażeniu US Army. Pociski ATACMS mogą być wystrzeliwane z całej rodziny wyrzutni MLRS (Multiple Launch Rocket System), dając dowódcom swobodę działania podczas konfliktów o dużej intensywności.

Pierwszy kontrakt produkcyjny na zmodernizowane ATACMS dla wojsk lądowych USA został podpisany w sierpniu 2017 i obejmował modernizację 150 pocisków. W ramach programu przedłużania trwałości użytkowej ATACMS, w procesie modernizacji demontuje się i rozbraja głowice pocisków ATACMS Block 1 i 1A, a następnie wymienia je na nowe głowice z jednolitym ładunkiem bojowym. Dzięki temu będą one zgodne z regulacjami Departamentu Obrony USA w sprawie używania broni kasetowej. W procesie tym również wydłuża się okres przechowywania pocisków o co najmniej 10 lat (Pierwsze zamówienie na zmodernizowane ATACMS, 2017-08-16).

W ciągu ponad 20 lat Lockheed Martin wyprodukował ponad 3800 pocisków ATACMS. Ponad 600 pocisków ATACMS zostało użytych w boju, a system wykazał się niezwykle wysokim współczynnikiem precyzji i niezawodności na polu walki. Każdy pocisk ATACMS umieszczony jest w zasobniku startowym GMLA (Guided Missile Launch Assembly).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra