Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Vukovari Dubrovnik

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 27 stycznia 2009

W porcie wojennym w Splicie odbyła się wczoraj uroczystość nadania imion dwóm okrętom patrolowym typu Helsinki. Jednostki zostały zakupione przez Chorwację, w ramach kontraktu na dostawy transporterów AMV 8x8 od fińskiej Patrii.

HRM Vukovar. Patrolowce typu Helsinki będą jednymi z największych jednostek marynarki wojennej Chorwacji. Przy wyporności 300 t są one niewiele mniejsze od 3 okrętów typu Kralj i Končar, przy czym uzbrojenie główne (pociski RBS-15 Mk2, działo Bofors 57/70 DP) jest identyczne. Zostaną wycofane ze służby dopiero po wprowadzeniu do służby nowoczesnych korwet / Zdjęcie: MW Chorwacji

Ponad dwa miesiące temu do portu w Splicie dotarły na pokładzie statku transportowego, okręty patrolowe typu Helsinki. Zostały pozyskane za 16 mln Euro od fińskiej Patrii, która wcześniej kupiła zakonserwowane jednostki od miejscowej marynarki wojennej (FNS Oulu i FNS Kotka zostały wycofane odpowiednio w 2005 i 2007) i wyremontowała je we własnym zakresie. Była to część kontraktu na dostawy transporterów opancerzonych (Chorwacja zamawia 84 AMV 8x8, 2007-10-12).

Wczoraj w porcie wojennym w Splicie, w obecności najwyższych rangą oficerów sił zbrojnych oraz lokalnych władz, odbyła się uroczystość nadania imion obu jednostkom. RTOP-41, ex-Oulu, został nazwany Vukovar, a RTOP-42, ex-Kotka - Dubrovnik.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.