Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

4000 irackich Humvee

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 30 stycznia 2009

25 stycznia warsztaty bazy wojskowej w Taji, przekazały irackim siłom bezpieczeństwa 4-tysięczny samochód HMMWV. Do lata Amerykanie mają zamiar sprzedać łącznie 8500 pojazdów, wykorzystywanych do niedawna przez jednostki amerykańskie w Iraku.

Humvee oczekujące na przegląd w Taji. Gdyby Amerykanie nie sprzedali ich Irakijczykom, musieliby opłacić nie tylko ich remonty, ale i pokryć ogromne koszty transportowania ich z powrotem do USA / Zdjęcie: MNC-I

Pierwsze opancerzone Humvee w różnych odmianach standardowych wozów rodziny M1114, wyjechały z warsztatów w Taji w marcu 2008. Obecnie co miesiąc Irakijczycy odbierają po ok. 400 samochodów. Są przekazywane wojsku, policji i oficerom biura antyterrorystycznego. Zakończenie dostaw planowane jest w połowie bieżącego roku.

Amerykanie zdecydowali się sprzedać Humvee po niskich cenach Irakijczykom, w związku z napływaniem nad Tygrys i Eufrat tysięcy samochodów patrolowych klasy MRAP. Przekazali jednocześnie 200 mln USD na pokrycie kosztów remontów (23 tys. USD za egz.).

Dokonują ich żołnierze 2 amerykańskich kompanii - samochodowej i remontowej z 10th Sustainment Brigade oraz ok. 500 irackich pracowników cywilnych. Są oni odpowiedzialni za przegląd wstępny i wymianę, względnie wyremontowanie uszkodzonych podzespołów. Następnie pojazdy są malowane zgodnie z wzorem przyszłego użytkownika i przekazywane Irakijczykom.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.