Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Litwa zakupi L-ATV?

Wojska lądowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 07 listopada 2017

Siły zbrojne Litwy mogą pozyskać kilkaset opancerzonych samochodów terenowych L-ATV produkowanych przez amerykańskie Oshkosh Defense.

Siły zbrojne Litwy mogą pozyskać kilkaset opancerzonych samochodów terenowych L-ATV 4x4 / Zdjęcie: MO Litwy

Ministerstwo obrony Litwy miało podjąć decyzję o zwróceniu się do rządu USA z prośbą o wydanie zgody na rozpoczęcie procedury zakupu kilkuset samochodów terenowych Light Combat Tactical All-Terrain Vehicle (L-ATV) 4x4. W grę może wchodzić pozyskanie co najmniej 200 pojazdów. Dostawy małyby rozpocząć się w 2021.

Litewskie L-ATV mogłyby zostać pozyskane w ramach amerykańskiego, rządowego programu Foreign Military Sales (FMS). Takie rozwiązanie uprościłoby procedurę zakupu wozów, ponieważ mogłyby one zostać wówczas nabyte za pośrednictwem amerykańskich sił zbrojnych, które są już na etapie wdrażania tych pojazdów do służby. Ponadto, decydując się na zakup L-ATV w ramach programu FMS, Wilno może wynegocjować korzystniejszy terminarz dostaw i atrakcyjniejszą cenę jednostkową pojazdów.

Siły zbrojne Litwy mogą tym samym zostać trzecim na świecie użytkownikiem pojazdów rodziny L-ATV. Produkowane przez Oshkosh Defense z Wisconsin wozy zostały już wybrane przez USA i Wielką Brytanię (Wielka Brytania zamawia JLTV, 2017-07-11).

Największa liczba pojazdów zostanie dostarczona amerykańskim siłom zbrojnym, które zamierzają pozyskać co najmniej 55 tys. wozów tego modelu w ramach programu Joint Light Tactical Vehicle. Zostaną one rozdzielone pomiędzy jednostki US Army i Korpusu Piechoty Morskiej USA (USMC), gdzie zastąpią obecnie eksploatowane samochody terenowe rodziny HMMWV (Zamówienie na kolejne JLTV, 2016-12-30). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.