Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwecja chce kupić Patrioty

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 listopada 2017

W oświadczeniu rząd Szwecji stwierdził, że w oparciu o przetarg i decyzję Riksdagu (parlamentu) dotyczącego zakupu nowego systemu obrony powietrznej średniego zasięgu w propozycji budżetu na 2018, rząd podejmie ostateczną decyzje o zakupie w 2018.

Szwedzkie Patrioty mają osiągnąć zdolność bojową w 2025 / Zdjęcie: Raytheon

Jednocześnie rząd Szwecji udzielił zgody agencji ds. zakupów uzbrojenia (FMV) na wysłanie wniosku i rozpoczęcie negocjacji z Raytheonem w sprawie zakupu zestawów OP Patriot. Amerykański producent rywalizował w przetargu z europejskim konsorcjum Eurosam, oferującym zestaw SAMP/T.

Kontrakt, dotyczący zakupu 4 baterii, ma mieć wartość 10 mld SEK (ok. 4,4 mld zł). Szwecja zamierza pozyskać pierwszą z nich w 2020. Wszystkie szwedzkie baterie Patriotów mają zgłosić całkowitą zdolność bojową najpóźniej w 2025.

Producent zestawów, koncern Raytheon, opublikował następujące oświadczenie: Ogłoszenie to przybliża Szwecję do uczestnictwa w rosnącej grupie państw europejskich, które postawiły na sprawdzony w walce system Patriot w celu obrony przed zagrożeniami ze strony rakiet balistycznych i manewrujących oraz zaawansowanych samolotów i bezzałogowców. Raytheon będzie ściśle współpracował z rządami USA i Szwecji, aby zapewnić Szwecji zintegrowaną obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową.

Latem na zakup Patriotów zdecydowała się Rumunia. Raytheon zdobył zamówienia na zestawy tego typu od 14 krajów (Rumunia kupuje Patrioty , 2017-07-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.