Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

20 lat STL Orlik

Modelarstwo, 21 listopada 2017

18 listopada w sali obrad starostwa powiatowego w Nowym Sączu odbyło się jubileuszowe spotkanie pasjonatów lotnictwa działających na Sądecczyźnie.

Zdjęcia: Marcin Nieć i Bronisław Tokarczyk

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i przedsiębiorstw wspierających ich działalność, w tym przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch, wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski, wójt gminy Korzenna Leszek Skowron, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu starostwa powiatowego Artur Rola, przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Nowego Sącza, nadleśniczy Nadleśnictwa Stary Sącz Paweł Szczygieł, prezes Aeroklubu Podhalańskiego Bogdan Stachura, prezes przedsiębiorstwa Wiśniowski Krystyna Baran, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu Leszek Zakrzewski i dyrektor Szkoły Podstawowej im. mjr pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzu Zofia Cięciwa.

W trakcie spotkania prezes Sądeckiego Towarzystwa Lotniczego Orlik Tomasz Kosecki przedstawił dorobek jego działalności. 20 lat temu nikt nie przewidywał, że przetrwa ono tak długo, gdyż jedynym kapitałem byli ludzie i ich entuzjazm do działania na rzecz popularyzacji lotnictwa. Mimo tego udało się zorganizować wiele imprez sportowych i popularyzujących lotnictwo: Ogólnopolskie Spotkanie Pilotów Szybowcowych Tęgoborze 2000 połączone z sesją naukową i lotami szybowca Gapa z góry Jodłowiec, starty szybowca Bakcyl z dawnego szybowiska w Tęgoborzu w 2001, pięciokrotna organizacja Mistrzostw Polski modeli szybowców zdalnie sterowanych w kat. F3F, wybudowanie kapliczki upamiętniającej pilotów i pracowników Szkoły Szybowcowej w Tęgoborzu, współorganizacja Spotkania Polskich Pilotek Sabat 2007, czterokrotna organizacja ogólnopolskich zawodów paralotniowych o puchar Orlika, a wreszcie budowa bazy turystycznej na górze Jodłowiec, w miejscu gdzie istniała szkoła szybowcowa i budowa pasa startowego na byłym lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Kurowie.

STL Orlik było również inicjatorem rozgrywania zawodów makiet szybowców zdalnie sterowanych – pierwsze takie zawody w Polsce zorganizowało w 2001. Jako pierwsze przeprowadziło również holowanie modeli szybowców za modelem samolotu i zorganizowało zawody w akrobacji modeli szybowców. Od 2001 co roku organizowane są Ogólnopolskie Zawody Makiet Szybowców Zdalnie Sterowanych, w których biorą udział modelarze z różnych stron kraju, a także liczne pikniki, pokazy modelarskie i zawody modeli szybowców na zboczu. Zawodnicy STL Orlik brali udział w wielu zawodach w kraju i za granicą. Największymi sukcesami sportowymi jest zdobycie przez Tomasza Koseckiego tytułu Mistrza Polski kat. F3F w l. 2007 i 2008 i 3. miejsca na MP F3F w 2003. Członkowie Orlika wielokrotnie zajmowali czołowe miejsca w różnych imprezach modelarskich organizowanych w kraju i za granicą.

W 2006 w dowód uznania za wkład w popularyzację lotnictwa STL Orlik zostało uhonorowane Błękitnymi Skrzydłami.

Sukcesy STL Orlik nie były by możliwe gdyby nie pomoc i wsparcie otrzymywane od samorządów, przedsiębiorstw i instytucji. Największe uznanie należy się jednak członkom stowarzyszenia, którzy poświęcają swój czas i pieniądze na realizację zadań. Uhonorowując ich wysiłki prezes Tomasz Kosecki wręczył najbardziej zasłużonym członkom STL Orlik pamiątkowe dyplomy. Po części oficjalnej na salę został wniesiony specjalnie przygotowany tort, którym poczęstowano uczestników spotkania.

Na podstawie informacji Tomasza Koseckiego
GaleriaDrukuj Góra