Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przygotowania do zakupu nowych samolotów dla SP

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 23 listopada 2017

Inspektorat Uzbrojenia MON opublikował dzisiaj informację o rozpoczęciu badania rynku w celu pozyskania wielozadaniowych samolotów bojowych dla Sił Powietrznych RP.

Nowe wielozadaniowe samoloty bojowe mają zastąpić w służbie m.in. myśliwce MiG-29 / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Faza analityczno-koncepcyjna dotyczy zwiększenia możliwości realizacji zadań w ramach ofensywnej i defensywnej walki z potencjałem powietrznym przeciwnika oraz zadań wykonywanych w celu wsparcia działań lądowych morskich i specjalnych – wielozadaniowy samolot bojowy, a także zdolności do prowadzenia zakłóceń elektronicznych z powietrza.  

Chętni do udziału w w/w badaniu rynku dotyczącego jednego lub obydwu zagadnień powinni zgłosić swoje uczestnictwo wraz z ogólnym opisem oferowanego sprzętu wojskowego do 18 grudnia br. Do wybranych przez IU oferentów zostanie wysłany szczegółowy tekst Zapytania o Informację.

Siły Powietrzne zamierzają, w ramach programu pk. Harpia pozyskać nowe i nowoczesne wielozadaniowe samoloty bojowe, które zastąpią w służbie eksploatowane obecnie samoloty myśliwskie MiG-29 i uderzeniowe Su-22. Według niepotwierdzonych informacji proces wymiany sprzętu ma zostać zrealizowany do 2024 (Pierwsze zmodernizowane Su-22 dla SP, 2015-09-19).

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka typów, które mogą być brane pod uwagę. Są to: amerykańskie Boeingi F-15E Strike Eagle i F/A-18 Super Hornet oraz Lockheed Martin F-16V i F-35A Lightning II, europejski Eurofighter Typhoon, francuski Dassault Rafale i szwedzki Saab Gripen NG. Nie wiadomo, czy do walki elektronicznej służyć ma inny typ, czy też będzie to wymagana zdolność jednego z w/w samolotów (Polska nie kupi używanych F-16A/B, 2017-03-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.