Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Marnotrawstwo, defraudacje, nadużycia

Strategia i polityka, 03 lutego 2009

Takich słów używał najczęściej inspektor generalny ds. odbudowy Iraku, Stuart Bowen, określając sposób wykorzystania 51 mld USD, przeznaczonych do tej pory na wsparcia miejscowego rządu i gospodarki.

Bowen odpowiadał na pytania członków senackiej komisji, zajmującej się problemem kontraktów, zawieranych w okresie wojny, od 2003.

Okazało się, że przed inwazją zakładano wydanie jedynie 2,5 mld USD na likwidację szkód wojennych oraz zapobieżenie katastrofie humanitarnej. Później jednak sumy te stale rosły i były przeznaczane na zakupy broni oraz sprzętu dla wojska, policji oraz szeroko zakrojone inwestycje w sektorze cywilnym. Według inspektora, kwoty te ostatecznie urosły do 51 mld USD, z których większość została wadliwie wykorzystana.

Bowen nieustannie twierdzi, że władze okupacyjne, a obecnie ambasada USA w Bagdadzie, nie mają odpowiednich struktur, dla należytego zagospodarowania przekazywanych środków. Szeroko zakrojone przedsięwzięcie modernizacyjne były i są fatalnie realizowane.

Inspektor przypomniał częste przypadki defraudacji, które doprowadzały do niemożności rozliczenia się z miliardów USD, przekazywanych często cywilnym kontraktorom w gotówce… Senator Claire McCaskill stwierdził wprost: wszystko było kradzione, od pieniędzy, przez ciężki sprzęt [cywilny], po karabiny. Te ostatnie były potem często wykorzystywane przeciwko amerykańskim żołnierzom.

Bowen - na podstawie swoich 21 wizyt w Iraku - stwierdził, że są przykłady udanych inwestycji w odbudowę i modernizację irackiej infrastruktury, jednak większość z nich jest źle zarządzana. Nagminnym jest przekraczani budżetów i terminów wykonania prac. Przykładem jest budowa instalacji wodociągowej w Faludży, mieście praktycznie zniszczonym przez dwa oblężenia w pierwszym okresie okupacji. Nie dość, że budowa, które miała zakończyć się 3 lata temu, zostanie sfinalizowana nie wcześniej niż we wrześniu, to w projekcie... nie przewidziano podłączenia domów do głównych linii przesyłowych wody.

Bowen, jak i członkowie senackiej komisji, stwierdzili, że o ile do wydania w Iraku zostało jeszcze ok. 5 mld USD, o wiele większe sumy przeznaczone zostaną w przyszłości na odbudowę Afganistanu. Wspólnie wezwali, by wyciągnięto wnioski z irackiej kompromitacji i nie powtórzono ich w kolejnej kampanii.

Do tej pory Waszyngton przeznaczył na wsparcie rządu afgańskiego 32 mld USD, a wojskowe zaangażowanie w tym kraju oceniane jest już nie lata, a dziesięciolecia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.