Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

64 nowe samoloty dla Finlandii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 27 listopada 2017

Ministerstwo Obrony Finlandii zamierza zakupić w ramach konkursu HX, 64 nowe wielozadaniowe samoloty bojowe, które zastąpią w służbie używane przez Ilmavoimat (wojska lotnicze) od początku lat 1990. samoloty F-18 Hornet.

Rząd w Helsinkach chce zakupić 64 nowe samoloty, które zastąpią w służbie Hornety / Zdjęcie: Ilmavoimat

Rząd w Helsinkach dysponuje obecnie 54 jednomiejscowymi F-18C i 7 dwumiejscowymi F-18D. Ich trwałość użytkowa upłynie pod koniec lat 2020, dlatego należy wycofać je ze służby w latach 2025-2030. Raport dotyczący przyszłości Ilmavoimat, zatwierdzony przez fiński parlament w lutym, mówi, że zakup nowych samolotów musi zapewnić całkowite utrzymanie obecnych zdolności bojowych.

Zinterpretowaliśmy to jako konieczność zakupu 64 wielozadaniowych samolotów bojowych, ponieważ nowe samoloty nie są szybsze i nie mają większej długotrwałości lotu niż używane obecnie. Z tego powodu będziemy wymagać nabycia takiej samej liczby samolotów, aby utrzymać zdolności naszej obrony powietrznej. Jest to minimalna liczba samolotów potrzebna do obrony kraju tej wielkości – stwierdził przedstawiciel fińskiego resortu obrony Lauri Puranen.

Parlament zdecydował, że wyda 7-10 mld euro na nowe wielozadaniowe samoloty bojowe – będzie to największy zakup w historii Finlandii. Ministerstwo obrony poinformowało, że na początku 2018 wyśle zaproszenia do składania ofert BAE Systems, Boeingowi, Dassault, Lockheed Martinowi i Saabowi.

Decyzję o zakupie następców Hornetów podejmie nowy rząd, w 2019. Zwycięski samolot ma zostać wyłoniony pod koniec 2021 (7 konkurentów w programie HX , 2015-12-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.