Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne naloty w Somalii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 29 grudnia 2017

W ostatnich dniach amerykańskie wojska lotnicze przeprowadziły serię nalotów na pozycje islamistów w Somalii.

Kilkunastu islamistów zginęło w dwóch nalotach przeprowadzonych przez amerykańskie wojska lotnicze w Somalii / Zdjęcie: Airman 1st Class Trevor T. McBride, U.S. Air Force / USAF

Pierwszego nalotu dokonano 24 grudnia w południowej części kraju. W bombardowaniu, które przeprowadzono za zgodą i wiedzą władz centralnych Somalii, zginęło trzynastu bojówkarzy organizacji islamistycznej Harakat al-Szabab al-Mudżahedin.

Następnego nalotu dokonano 27 grudnia we wczesnych godzinach popołudniowych. Tym razem zaatakowano pozycje Harakat al-Szabab al-Mudżahedin znajdujące się ok. 25 km na zachód od Mogadiszu. Wskutek bombardowania śmierć poniosło czterech islamistów. Udało się również zniszczyć pojazd wyposażony w materiały wybuchowe, który mógł zostać wysadzony w powietrze we wspomnianym mieście.

W ostatnich miesiącach amerykańskie wojska lotnicze zintensyfikowały ataki na pozycje islamistów w Somalii. Naloty koordynowane są przez United States Africa Command i dokonywane za wiedzą i zgodą władz tego państwa (USAF kontynuuje naloty na al-Szabab, 2017-12-19). Bombardowania pozycji islamistów mają pomóc somalijskim siłom zbrojnym i żołnierzom misji wojskowej African Union Mission in Somalia (AMISOM), zorganizowanej pod auspicjami Unii Afrykańskiej w ustabilizowaniu sytuacji w tym pogrążonym w wieloletnim konflikcie wewnętrznym kraju. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.