Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy test Sarmata

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 grudnia 2017

Gazeta Moskowskij Komsomolec poinformowała, że 27 grudnia na poligonie ośrodka kosmicznego w Plesiecku w obwodzie archangielskim odbył się pierwszy test systemu startowego nowej rosyjskiej rakiety balistycznej Sarmat. Makieta rakiety została wystrzelona z podziemnej wyrzutni przy pomocy specjalnego przyspieszacza. Wzniosła się na wysokość wymaganą do uruchomienia silnika marszowego i spadła na ziemię na terenie poligonu. Test został uznany za udany.

Wizja startu międzykontynentalnej rakiety balistycznej Sarmat / Ilustracja: MilitaryRussia.com

Dwa podobne testy Sarmata planowane są na pierwszą połowę 2018. Wówczas jednak ma zostać uruchomiony silnik pierwszego stopnia napędowego. To, że ta faza testów odbywa się dopiero obecnie oznacza, że program rozwoju nowej rosyjskiej strategicznej rakiety balistycznej jest opóźniony o około 2 lata w stosunku do wymagań kontraktowych.

Kontrakt na projektowanie dwustopniowych rakiet na ciekły materiał pędny 15A28 (R-28) Sarmat realizuje Państwowy ośrodek rakietowy im. akademika W.P. Makiejewa na podstawie umowy z MO FR z 21 lipca 2011. Prototypy i seryjne rakiety mają powstawać w Krasnojarskich zakładach budowy maszyn. Prawdopodobnie ograniczenia technologiczne i braki kadrowe tego przedsiębiorstwa są główną przyczyną opóźnień. W czasach ZSRS podobne rakiety strategiczne były produkowane w zakładach, które obecnie leżą w granicach Ukrainy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.