Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Duńczycy na straży państw bałtyckich

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 08 stycznia 2018

Kontyngent Flyvevåbnet (królewskich wojsk lotniczych Danii) przybył do 1. Aviacijos Bazé Šiauliai (1. Bazy Lotniczej Szawle) 5 stycznia. W jego skład wchodzą 4 wielozadaniowe samoloty bojowe F-16AM i personel techniczny z Eskadrille (eskadry) 727 i Eskadrille 730, na co dzień stacjonujących w bazie Skrydstrup.

Duńskie F-16AM będą patrolowały przestrzeń krajów bałtyckich do końca kwietnia / Zdjęcie: MO Litwy

Dzisiaj Duńczycy przejęli obowiązki obrony przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy od lotników z 48th Air Expeditionary Group US Air Force. Amerykanie wysłali do Szawli 7 samolotów myśliwskich F-15C Eagle i ok. 140 oficerów i żołnierzy (Koniec służby PKW Orlik 7, 2017-08-30).

W ceremonii wzięli udział m.in. wiceminister obrony narodowej Litwy Vytautas Umbrasas, dowódca Centrum Połączonych Operacji Lotniczych (CAOC) w Ueden gen. dyw. Thierry Dupont, dowódca Karinės Oro Pajėgos (KOP, wojsk lotniczych Litwy) płk Dainius Guzas i burmistrz Szawli Arturas Visockas. NATO-wskie misje Air Policing w krajach bałtyckich, wraz z wielonarodową batalionową grupą bojową, to ważne środki odstraszania i obrony Sojuszu w całym regionie – powiedział podczas uroczystości wiceminister Umbrasas.

Według agencji BNS, w 2017 myśliwce kontyngentów strzegących państw bałtyckich były podrywane w powietrze ok.  130 razy, aby zidentyfikować i eskortować samoloty WKS FR, przelatujące nad Morzem Bałtyckim w pobliżu granic Estonii, Litwy i Łotwy, bez składania planu lotu i/lub włączonego transpondera. W 2016 myśliwce NATO wykonały 110, a w 2015 – 160 startów alarmowych.

Flyvevåbnet brały udział w Baltic Air Policing pięciokrotnie. W 2004, 2009, 2011 i 2013 duńskie F-16AM stacjonowały  w Szawlach, a w 2014 w bazie Ämari w Estonii. Obecna rotacja, której Dania jest krajem przewodzącym, potrwa do końca kwietnia (Misja PKW Orlik 5 zakończona, 2014-09-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra