Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatnia fregata dla Bułgarii

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 lutego 2009

W poniedziałek odbyła się uroczystość przekazania ostatniej z zakupionych przez Bułgarię fregat typu Wielingen oraz trałowca typu Tripartitie. Obie jednostki wypłynęły wczoraj z Belgii i kierują się ku Warnie.


F910 Wielingen, jeszcze pod belgijską banderą. Wczoraj odpłynął do Bułgarii, gdzie będzie występował jako Verni / Zdjęcie: MW Belgii

Wchodząc do NATO, bułgarska marynarka wojenna dysponował 4 średniej wielkości okrętami, ex-sowieckimi fregatami, z których tylko jedna, projektu 1159, dysponowała większym potencjałem bojowym. Pozostałe, projektu 50, mając za sobą 4-5 dekad służby, były już całkowicie przestarzałe.

By móc współdziałać z okrętami sojuszniczymi, w 2004 Sofia zakupiła w Belgii 26-letnią fregatę typu Wielingen, F912 Wandelaar. Później podjęto decyzję o znalezieniu następców dla jednostek projektu 50. Prowadzono rozmowy z Francją, w sprawie zakupu 4 nowoczesnych korwet typu Gowind, jednak ich cena - ok. 780 mln Euro - okazała się za wysoka, jak na możliwości budżetowe rządu w Sofii.

Ostatecznie, w grudniu 2007 zdecydowano się odkupić od Belgii dwie pozostałe fregaty typu Wielingen oraz trałowiec typu Tripartitie. Wartość kontraktu to jedynie 59 mln Euro. F911 Westdiep został przekazany Bułgarom w ubiegłym roku i służy obecnie jako Gordi. Poniedziałkowa uroczystość dotyczyła F910 Wielingen (obecnie Verni) i 605-tonowego trałowca M922 Myositis (Tsibar).

Dzięki transakcji Bułgarzy zyskali ostatecznie 3 okręty o wyporności 2 283 t, spełniające standardy NATO. Każda z jednostek uzbrojona jest w jedno działo automatyczne Creusot Lorie kalibru 100 mm, 1 wyrzutnię pocisków przeciwlotniczych Sea Sparrow (łącznie 8 pocisków), 1 wyrzutnię pocisków morskich MM-38 Exocet (4 pociski), 1 wyrzutnię bomb głębinowych i dwie wyrzutnie torped ECAN I5 Mod. 4 (10 torped).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.