Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza akcja ratownicza nad Bałtykiem

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 23 stycznia 2018

Załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach ewakuowała na stały ląd pracownika platformy wiertniczej z uszkodzoną ręką. Była to pierwsza akcja ratownicza BLMW w br.

Od momentu powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej lotnicy morscy przeprowadzili 618 akcji ratowniczych z udziałem załogi samolotu lub śmigłowca. W tym czasie udzielono pomocy 329 osobom / Zdjęcie: kmdr ppor. Marcin Braszak, Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

19 września o godz. 19:27 załoga śmigłowca ratowniczego Anakonda, dyżurującego w Gdyni Babich Dołach, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym pomoc medyczna. Z przekazanych informacji wynikało, że pomocy potrzebuje pracownik platformy wiertniczej znajdującej się na Bałtyku południowym, ok. 100 km na północ od Gdyni.

Anakonda, pod dowództwem kpt. pil. Marcina Chałubińskiego, osiągnęła gotowość do startu o godz. 19:35. Sześć minut później śmigłowiec wykonał start i skierował się w stronę platformy, nawiązując standardowo łączność ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą i platformą. O godz. 20:23 poszkodowany z urazem prawej ręki trafił na pokład śmigłowca. Następnie załoga wiropłata obrała kurs powrotny w kierunku lądu. Po lądowaniu na lotnisku w Babich Dołach o 21:00 poszkodowany przekazany został obsadzie medycznej karetki.

Z podpisanej przez Polskę Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim wynika zadanie utrzymywania sił lotniczych gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. strefie odpowiedzialności SAR na Bałtyku. Obejmuje ona obszar o powierzchni ponad 30 000 km². Zadanie to w całości wykonuje Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Całodobowy dyżur w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3WARM Anakonda w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM na lotnisku w Darłowie (Anakondy na ratunek, 2017-12-18). System ratownictwa wspiera również całodobowo załoga samolotu patrolowego Bryza, dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach (Zmiany w systemie dyżurów SAR, 2017-12-29).

Na podstawie informacji kmdr ppor. Marcina Braszaka, GBLMW


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.