Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykański lotniskowiec po raz pierwszy w Wietnamie

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 25 stycznia 2018

W marcu jeden z amerykańskich atomowych lotniskowców wejdzie do wietnamskiego portu morskiego z historyczną wizytą.

W marcu po raz pierwszy w historii amerykański atomowy lotniskowiec ma odbyć kurtuazyjną wizytę w porcie morskim w Wietnamie / Zdjęcie: Mass Communication Specialist 2nd Class Julia A. Casper, USN

Jeden z atomowych lotniskowców typu Nimitz, działających w składzie US Navy, ma w marcu odbyć kurtuazyjną wizytę w wietnamskim porcie morskim w Đà Nẵng. Informację na ten temat podano podczas dwudniowego spotkania Sekretarza Obrony USA, Jima Mattisa z władzami w Hanoi.

Znaczenia przygotowywanej wizycie dodaje jej historyczny aspekt. Będzie to bowiem pierwszy przypadek w historii, kiedy amerykański atomowy lotniskowiec wejdzie do jednego z wietnamskich portów morskich i zarazem dowód na zacieśniającą się współpracę wojskową obu państw. W przeszłości podobne wizyty odbywały w Wietnamie mniejsze jednostki US Navy (USS Coronado z Cam Ranh, 2017-06-13; Historyczna wizyta okrętów USN w Cam Ranh, 2016-10-05)

Nie wiadomo, który z amerykańskich atomowych lotniskowców typu Nimitz zostanie wyznaczony do odbycia kurtuazyjnej wizyty w Wietnamie. Obecnie US Navy dysponuje co najmniej dwiema jednostkami operującymi w tej części świata. Od kilku tygodni działania operacyjne w rejonie Bliskiego Wschodu prowadzi lotniskowcowa grupa bojowa (CSG) nr 9, na czele której stoi USS Theodore Roosevelt (CVN 71, USS Theodore Roosevelt w operacji Freedom’s Sentinel, 2017-12-14; USS Theodore Roosevelt na Bliskim Wschodzie, 2017-12-06). Na początku stycznia misję bojową rozpoczęły jednostki CSG 1 na czele z USS Carl Vinson (CVN 70, Nowa misja USS Michael Murphy, 2018-01-22; Nowa misja CSG 1, 2018-01-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.