Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosyjski Su-25SM zestrzelony nad Syrią

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 04 lutego 2018

3 lutego podczas lotu nad rejonem deeskalacji konfliktu w prowincji Idlib w Syrii został zestrzelony przez rebeliantów rosyjski samolot szturmowy Su-25SM. Jego pilot zdołał się katapultować i wylądować na spadochronie na terytorium opanowanym przez bojowników Dżabhat an-Nusra (Front Obrony Ludności Lewantu) i ich sojuszników. Przy próbie wzięcia go do niewoli ostrzeliwał się z broni osobistej. Według rebeliantów, użył też granatów ręcznych. W walce pilot zginął.

Usterzenie pionowe rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25SM zestrzelonego nad prowincją Idlib w Syrii / Zdjęcie: twitter.com/JundiMaghrebi

Według dostępnych informacji, Su-25SM został zestrzelony z przenośnego rakietowego zestawu przeciwlotniczego (prawdopodobnie Igła produkcji rosyjskiej). W Internecie pojawił się film pokazujący to wydarzenie.

Su-25SM tuż po trafieniu przez pocisk przeciwlotniczy z zestawu przenośnego. Samolot leci z płonącym prawym silnikiem / Zdjęcie: via Directorate4

Obszar, nad którym zestrzelono rosyjski samolot, został wkrótce ostrzelany z użyciem amunicji precyzyjnej. Według źródeł rosyjskich, w wyniku ostrzału zginęło ponad 30 rebeliantów.

Broń pilota zestrzelonego przez rebeliantów syryjskich samolotu Su-25SM – automatyczny pistolet Stieczkina (APS). Z trzech magazynków jeden jest całkowicie pusty, a dwa opróżnione częściowo (każdy normalnie mieści po 20 nabojów) / Zdjęcie: 5-tv

Zabitym przez rebeliantów pilotem był mjr Roman Filippow. Według dostępnych danych, urodził się on w Symferopolu. Pierwotnie służył w lotnictwie wojskowym Ukrainy, a po zajęciu Krymu przez Rosję zdecydował się na przejście do armii rosyjskiej.

Zestrzelony samolot to szturmowy Su-25SM-56 nr rej. 95486, nr burtowy niebieski 06, nr ser. 10393. Przeszedł on modernizację w 2012. Pierwotnie służył w pułku na Kubaniu, a w 2014 został przebazowany na Krym, do bazy Belbek, skąd trafił do bazy Hmejmim w Syrii.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.