Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie zwiększają budżet obronny o 1/3

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 lutego 2009

W 2009 wydatki obronne Indii wzrosną nominalnie o 35%. W latach 2009-2010 budżet obronny Delhi wyniesie 1,417 bln rupii (28,9 mld USD).

Wzrost wydatków obronnych Indii wynika z poczucia coraz większego zagrożenia po zamachu terrorystycznym w Bombaju, w którym w listopadzie 2008 zginęło 179 osób, i coraz poważniejszego napięcia w stosunkach z Pakistanem. Pieniądze przeznaczone będą nie tylko na uzbrojenie, ale i rozwój infrastruktury wojskowej.

Projekt budżetu na lata 2009-2010 zaprezentował dziś minister finansów Shri Pranab Mukherjee. Rok finansowy w Indiach zaczyna się 1 kwietnia. Zgodnie z planem, wydatki obronny Delhi sięgną 15% budżetu państwa.

Realny wzrost wydatków obronnych, po uwzględnieniu inflacji, sięgnie w Indiach 23,6%. 41% środków przeznaczonych w najbliższych latach na obronę otrzymają wojska lądowe, ok. 7 razy więcej niż marynarka wojenna i ponad 4 razy więcej niż wojska lotnicze.

Mimo szybkiego wzrostu wydatków obronnych, Indie nie są liderem w tym zakresie w regionie. Szacuje się, że ChRL wydaje 7% PKB, a Pakistan 5% PKB. Indie dopiero w kolejnych latach przekroczą 2% PKB.

Największym planowanym programem modernizacyjnym ma być w najbliższych latach zakup 126 myśliwców wielozadaniowych wartych 10-12 mld USD. Inny poważny wydatek to budowa 5 atomowych okrętów podwodnych za 2,9 mld USD. Na rodzime programy rozwojowe uzbrojenia Indie wydają ponad miliard dolarów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.