Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Anakonda w nocnej akcji na Bałtyku

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 12 lutego 2018

Załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach przeprowadziła akcję ratowniczą na Bałtyku. Pomocy potrzebował członek załogi zbiornikowca Apathyt, znajdującego się 60 km na północny wschód od Władysławowa.

W ubiegłym tygodniu załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM przeprowadziła nocną akcję ratowniczą na Bałtyku / Zdjęcie: kmdr. ppor. Marcin Braszak, Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

9 lutego o godz. 01:11 w nocy załoga śmigłowca ratowniczego Anakonda, dyżurującego w Gdyni Babich Dołach, otrzymała informację, że na znajdującym się ok. 60 km na północny wschód od Władysławowa zbiornikowcu Apatyth pomocy medycznej potrzebuje jeden z członków załogi. Wiropłat dowodzony przez kmdr ppor. pil. Adama Sołopę osiągnął gotowość do działań o 01:28 i wystartował dziewięć minut później.

Po nawiązaniu łączności ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą oraz jednostką Apatyth, o godz. 02:15 na jej pokład opuszczono ratownika. Kilkadziesiąt minut później ratownik podjął uskarżającego się na bóle brzucha i problemy z oddychaniem załoganta statku na pokład śmigłowca. O 03:10 Anakonda wylądowała na lotnisku macierzystym.

Opisywana akcja była drugą przeprowadzoną przez załogę śmigłowca z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w 2018 (Pierwsza akcja ratownicza nad Bałtykiem, 2018-01-23). Od momentu powstania jednostki lotnicy morscy przeprowadzili 619 akcji ratowniczych z udziałem załogi samolotu lub śmigłowca. W tym czasie udzielono pomocy 330 osobom.

Na podstawie informacji kmdr. ppor. Marcina Braszaka, GBLMW


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.