Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sztuczna inteligencja produktem zbrojeniowym XXI wieku

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 lutego 2018

Największy izraelski partner polskiego przemysłu zbrojeniowego - korporacja Rafael zapowiada wyposażenie swoich obecnie oferowanych systemów uzbrojenia w rozwiązania, które powstać mają w wyniku tzw. 4. globalnej rewolucji technologicznej – w elementy sztucznej inteligencji.

Dr Ran Gozali – wiceprezes Rafaela zadeklarował, że stopniowo znane już produkty jego korporacji wyposażane będą w układy sztucznej inteligencji / Zdjęcie: Israel Defense
Wiceprezes Rafaela do spraw badań i rozwoju – dr Ran Gozali poinformował podczas zakończonych właśnie targów zbrojeniowych w Singapurze, że jego spółka inwestuje obecnie w samouczące się układy sztucznej inteligencji, które dołączać się będzie stopniowo do już produkowanych typów broni i uzbrojenia. Gozali podał, że prace badawczo-rozwojowo-wdrożeniowe Rafaela zmierzać będą w kierunku układów samodzielnie rozpoznających otoczenie, samodzielnie nawiązujących porozumienie z innymi układami autonomicznymi własnych sił i rozpoznającymi kontrakcje przeciwnika, mają one mieć zastosowanie w systemach robotycznych latających, pływających i poruszających się po ziemi.

Mają one także samodzielnie porozumiewać się z ludźmi na polu walki. Ponadto zapowiedział badania i rozwój takich narzędzi działań w cyberprzestrzeni, które nie tylko samodzielnie będą się bronić, ale autonomicznie przechodzić do kontrataku paraliżując ewentualnego intruza.

To wszystko koresponduje z prognozami rynkowymi agencji Market Forecast, która przewiduje, że wydatki sektora obronnego w następnej dekadzie XXI wieku zdominują pozycje: sztuczna inteligencja oraz zrobotyzowane systemy autonomiczne. Już teraz w sferze obronności wyda się na nie globalnie w 2018 39,22 mld USD. Wzrost na nie nakładów do 2027 przewidywany jest na poziomie 5.04 % do pułapu 61 mld USD. Przy czym w tym okresie globalne wydatki na te dwie kategorie zastosowane do celów obronnych osiągnąć mają niebotyczną kwotę 487 mld USD, czyli poniżej obecnego rocznego budżetu obronnego USA.

Prognozuje się, że najwięcej w sztuczną inteligencje i robotyzację militarną inwestować będą USA, Chiny, Rosja i Izrael. Natomiast największymi odbiorcami gotowych ich produktów mają być systemy obronne Arabii Saudyjskiej, Indii, Japonii i Republiki Korei. Market Forecast przewiduje, że najwięcej wydatków własnych sił zbrojnych na związane z nimi uzbrojenie i sprzęt poniosą USA, Chiny, Indie, Rosja, Arabia saudyjska, Japonia i Republika Korei.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.