Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Skuteczny Aspide

Przemysł zbrojeniowy, 23 lutego 2009

MDBA Italia poinformowała o zakończonych sukcesem ćwiczeniach kuwejckiej brygady przeciwlotniczej, w trakcie których wystrzelono 5 pocisków średniego zasięgu Aspide 2000. Pociski do tej pory zostały odpalone ponad 600 razy i w 97% przypadków zniszczyły one cele.

W czasie ostatnich ćwiczeń w Kuwejcie odpalono 5 pocisków Aspide 2000. Prób dokonano przeciwko różnym celom, w dzień i w nocy. Wszystkie zakończyły się zniszczeniem statków latających, w wyniku bezpośrednich trafień lub wybuchu głowicy w odległości mniejszej, niż 1 m od celu / Zdjęcie: MBDA

Aspide to głęboko zmodernizowana wersja amerykańskich AIM-7. Mimo nacisków z USA, Włosi nie zgodzili się na odstąpienie od własnej nazwy - w porównaniu do oryginału, zmienili system naprowadzania, głowicę bojową i zamontowali mocniejszy silnik.

Aspide są wykorzystywane we włoskich wojskach lotniczych. Produkcji rodzimego wariantu tego pocisku - pod oznaczeniem PL-10 - podjęły się również Chiny. Wersja przeciwlotnicza, Aspide 2000, stosowana jest głównie z wyrzutniami Spada i w zestawach plot. Oerlikon Contraves Skyguard. Te ostatnie znajdują się w wyposażeniu m.in. wojsk lądowych Włoch, Egiptu, Kuwejtu i Tajlandii.

Do tej pory MBDA Italia wyprodukowała ok. 5 tys. pocisków Aspide, z czego 600 wystrzelono w ramach testów i ćwiczeń. Jedynie ok. 20 z nich (3%) zawiodło. Jest to więc jeden z najlepszych wyników w swojej klasie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.