Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Skuteczny Aspide

Przemysł zbrojeniowy, 23 lutego 2009

MDBA Italia poinformowała o zakończonych sukcesem ćwiczeniach kuwejckiej brygady przeciwlotniczej, w trakcie których wystrzelono 5 pocisków średniego zasięgu Aspide 2000. Pociski do tej pory zostały odpalone ponad 600 razy i w 97% przypadków zniszczyły one cele.

W czasie ostatnich ćwiczeń w Kuwejcie odpalono 5 pocisków Aspide 2000. Prób dokonano przeciwko różnym celom, w dzień i w nocy. Wszystkie zakończyły się zniszczeniem statków latających, w wyniku bezpośrednich trafień lub wybuchu głowicy w odległości mniejszej, niż 1 m od celu / Zdjęcie: MBDA

Aspide to głęboko zmodernizowana wersja amerykańskich AIM-7. Mimo nacisków z USA, Włosi nie zgodzili się na odstąpienie od własnej nazwy - w porównaniu do oryginału, zmienili system naprowadzania, głowicę bojową i zamontowali mocniejszy silnik.

Aspide są wykorzystywane we włoskich wojskach lotniczych. Produkcji rodzimego wariantu tego pocisku - pod oznaczeniem PL-10 - podjęły się również Chiny. Wersja przeciwlotnicza, Aspide 2000, stosowana jest głównie z wyrzutniami Spada i w zestawach plot. Oerlikon Contraves Skyguard. Te ostatnie znajdują się w wyposażeniu m.in. wojsk lądowych Włoch, Egiptu, Kuwejtu i Tajlandii.

Do tej pory MBDA Italia wyprodukowała ok. 5 tys. pocisków Aspide, z czego 600 wystrzelono w ramach testów i ćwiczeń. Jedynie ok. 20 z nich (3%) zawiodło. Jest to więc jeden z najlepszych wyników w swojej klasie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.