Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsza misja PKW EU Sophia

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 19 marca 2018

15 marca w godzinach porannych załoga samolotu M28B 1R Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU Sophia wykonała pierwszą misję rozpoznawczą nad Morzem Śródziemnym.

Podstawowym środkiem kontyngentu jest samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Do zadania wytypowano w pierwszej kolejności samolot o nr 1017 zwany nieoficjalnie Białą Damą. W 2003, z okazji 60. rocznicy Bitwy o Atlantyk i udziału załogi z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w międzynarodowych pokazach Royal Air Tatoo, samolot zyskał okolicznościowe malowanie, nawiązujące do historycznych barw Wellingtona z 304. Dywizjonu Bombowego Ziemi Śląskiej. Tradycje tej właśnie jednostki kultywuje 44. BLotM. W 2015 samolot poddany został modernizacji, w wyniku której zyskał odbiornik systemu TACAN, centralny punkt tankowania i pięciołopatowe śmigła Hertzel. Zmodernizowano także elementy radaru ARS-400 / Zdjęcia: por. Damian Konopka, por. Radosław Kukuła, PKW EU Sophia

Celem misji było rozpoznanie lotnicze południowo-zachodniej części Morza Śródziemnego i lokalizowanie łodzi z nielegalnymi migrantami, a także jednostek handlowych podejrzanych o przemyt ropy naftowej, broni czy narkotyków. Dane o wykrytych obiektach przekazywano do dowództwa misji. Po niespełna trzygodzinnym patrolu Bryza wylądowała w bazie NATO Sigonella na Sycylii (Zakończono przebazowanie PKW EU Sophia, 2018-02-16).

Misja Unii Europejskiej została ustanowiona w maju 2015 w celu rozbijania przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, otrzymała nazwę Sophia. W lipcu 2017 Rada UE przedłużyła mandat operacji EUnavfor Med Sophia do 31 grudnia 2018. W rejonie Morza Śródziemnego prowadzona jest także operacja NATO Sea Guardian, w ramach której Sojusz Północnoatlantycki ściśle współpracuje z siłami prowadzącymi operację EU Sophia.

Polski Kontyngent Wojskowy EU Sophia został sformowany przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej i liczy 100 żołnierzy. W jego skład wchodzą także żołnierze z: Komponentu Wojsk Specjalnych, 10. Brygady Logistycznej, 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia, 3. Flotylli Okrętów, Żandarmerii Wojskowej i 6. Ośrodka Radioelektronicznego. Główne zadania PKW EU Sophia to działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.

Na podstawie informacji por. Damiana Konopki, PKW EU Sophia
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.