Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francuski Heron nad Afganistanem

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 23 lutego 2009

Francuskie ministerstwo obrony poinformowało, że 17 lutego swoją pierwszą misję operacyjną nad Afganistanem odbył bsl dalekiego zasięgu, Système Intérimaire de Drone Moyenne (SIDM), czyli głęboko zmodernizowana przez EADS wersja izraelskiego IAI Heron.

Francuski SIDM w bazie Bagram. Samolot działa na rzecz wszystkich jednostek ISAF / Zdjęcie: Armée de l'Air

Samolot, nazwany Eagle 1 SIDM, po raz pierwszy wzbił się w powietrze we wrześniu 2006. Napędzany jest silnikiem Rotax 914 o mocy 115 KM (wersja Eagle 2 będzie miała 1200-konny silnik turbośmigłowy PT6A), co zapewnia maszynie o rozpiętości skrzydeł 16,6 m, możliwość lotu na wysokości do 8300 m i z wyposażeniem rozpoznawczym, o masie do 250 kg. Standardowy, maksymalny czas trwania misji wynosi 12 h (z mniejszym ładunkiem systemów elektronicznych - do 20 h). SIDM przenosi kamerę dzienno-nocną/pracującą w podczerwieni oraz radar z syntetyczną aperturą, która pozwala na wykrywanie celów naziemnych, w tym poruszających się. Dodatkowo bls może być wyposażony również w laserowy wskaźnik celów.

Pierwszy, operacyjny lot SIDM trwał 1 h i 40 min. Odbył się dokładnie 2 tygodnie po przybyciu do bazy lotniczej Bagram samolotu, zespołu pilotów, obsługi naziemnej i specjalistów od analizy danych rozpoznawczych.

W Afganistanie służy obecnie 2800 francuskich żołnierzy. Komponent lotniczy składa się z 6 samolotów myśliwsko-bombowych (Mirage 2000D lub Rafale) oraz 2 tankowców powietrznych C-135F.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.