Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Trump – komiwojażer

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 22 marca 2018

20 marca prezydent USA Donald Trump spotkał się w Białym Domu z następcą tronu Arabii Saudyjskiej, 32-letnim Mohammadem bin Salmanem. Po spotkaniu, podczas konferencji z dziennikarzami, Trump zaprezentował plansze ilustrujące wielkość sprzedaży amerykańskiego uzbrojenia arabskiemu królestwu. Z pierwszej wynikało, że sfinalizowano ostatnio 8 kontraktów o wartości 12,5 mld USD. Druga przedstawiała nadal realizowane umowy, warte 19,4 mld USD. Z planszy wynikało, że pozwolą one na utrzymanie ponad 40 tys. miejsc pracy w kluczowych stanach USA.

Donald Trump prezentuje planszę pokazującą korzyści uzyskiwane przez USA ze sprzedaży uzbrojenia Arabii Saudyjskiej / Zdjęcie: via YouTube

Analitycy uznają zachowanie Trumpa za kompromitujące. Wyjaśniają je biznesową przeszłością obecnego prezydenta USA oraz fatalną sytuacją budżetu federalnego. Dług publiczny Stanów Zjednoczonych przekroczył właśnie 21 bln USD, co jest historycznym rekordem. Co minutę rośnie o 2,2 mln USD.

Następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammad bin Salman podczas prezentacji przez Donalda Trumpa planszy pokazującej już zrealizowane kontrakty / Zdjęcie: via YouTube

8 kontraktów z pierwszej planszy dotyczyło zakupów: Standoff Land Attack Missiles za 3 mld USD (najwięcej zyskał na tym stan Missouri), śmigłowców CH-47 Chinook za 533 mln USD (Pensylwania, Kentucky), systemu balonów rozpoznawczych (Threat Detection Aerostats) za 525 mln USD (Ohio, Floryda, Nowy Jork), modernizacji czołgów M1 Abrams za 880 mln USD (Ohio, Michigan), amunicji kal. 40, 105 i 155 mm za 63 mln USD (wszystkie stany), pocisków przeciwokrętowych Harpoon Block II za 889 mln USD (Missouri, Maryland), 4 fregat MMSC (Multi-Mission Surface Combatant) za 6 mld USD (Michigan, Wisconsin, New Yersey) i pocisków lotniczych JSOW (Joint Standoff Weapon) za 645 mln USD (Arizona). Kontrakty z drugiej planszy dotyczyły kompleksów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) za 13 mld USD, samolotów rozpoznania morskiego i ZOP P-8 Poseidon za 1,4 mld USD, samolotów transportowych C-130J za 3,8 mld USD i bojowych wozów piechoty Bradley za 1,2 mld USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.