Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nocne loty Rafale nad ZEA

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 29 marca 2018

Ministerstwo obrony Francji opublikowało komunikat dotyczący przeprowadzonych niedawno wspólnych lotów personelu wojsk lotniczych Maroka, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Francji. Ich celem było zacieśnienie współpracy operacyjnej z kilkoma strategicznymi partnerami.

Francuskie Rafale wyruszają na nocną misję nad ZEA / Zdjęcie: MO Francji

W przedsięwzięciu wzięły udział wielozadaniowe samoloty bojowe Rafale C ze składu eskadry myśliwskiej EC 1/7 Provence. Operowały one z bazy lotniczej BA 104 Armee de l’Air (wojsk lotniczych Francji) Al Dhafra, leżącej na terytorium Abu Zabi (14. ATLC zakończone, 2017-11-28).

Podczas 4 dni francuscy piloci wykonali 28 misji nocnych, z czego połowę razem z kolegami z Maroka i ZEA. W lotach brało udział od 4 do 6 Rafale. Jak podaje francuski resort obrony w/w intensywne działania w porze nocnej pozwoliły załogom Rafale polepszyć zdolność do rozpoczęcia działań operacyjnych na Bliskim Wschodzie.

Szkolenie z sojusznikami jest jednym z elementów zaangażowania Armee de l’Air w operację Chammal, której celem jest zwalczanie terroryzmu na terenie Iraku i Syrii. Oprócz Rafale w ZEA stacjonują także francuskie tankowce C135FR, morski samolot rozpoznawczy Atlantique 2 i samolot wczesnego ostrzegania i kierowania E-3F AWACS. Francuscy lotnicy z BA 104 wspierają działania koalicji od września 2014, wykonując misje rozpoznawcze, wywiadowcze i uderzeniowe (F-22A bombardują Afganistan, 2017-11-22, Rafale przeciw islamistom, 2014-09-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.