Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Oprogramowanie MS20 dla czeskich Gripenów

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, 12 kwietnia 2018

Vzdušne síly Armády České republiky (czeskie wojska lotnicze) zakończyły wdrażanie oprogramowania MS20 (Materiel System 20) dla samolotów wielozadaniowych Gripen C/D.

Dzięki oprogramowaniu MS20 czeskie Gripeny będą mogły wykonywać uderzenia na cele naziemne z użyciem bomb klasycznych i kierowanych laserowo / Zdjęcie: MO Czech

Dzięki niemu nasi południowi sąsiedzi będą mogli używać swoich samolotów do wykonywania uderzeń na cele naziemne z użyciem bomb klasycznych i kierowanych laserowo, a nowe tryby pracy pokładowej stacji radiolokacyjnej polepszają ich zdolności do zwalczania celów powietrznych. Innym kluczowym elementem modernizacji będzie zintegrowanie zasobnika celowniczego Litening III, który będzie używany również do zadań rozpoznawczych, łącza informacyjnego Link 16 i urządzeń łączności kodowanej.

Nowe oprogramowanie zintegrowano po raz pierwszy z dwoma czeskimi Gripenami – jedno- i dwumiejscowym – w dniu 12 marca, czyli w 19. rocznicę przystąpienia Republiki Czeskiej do NATO. Po udanych testach oprogramowanie MS20 zostało zintegrowane z pozostałymi samolotami. Vzdušne síly Armády České republiky dysponują 12 jednomiejscowymi Gripenami C i parą dwumiejscowych, szkolno-bojowych Gripenów D. Ich piloci bardzo intensywnie użytkują swoje samoloty i często biorą udział w misjach organizowanych pod egidą Sojuszu (Czeskie Gripeny nad Islandią, 2016-10-14).

Dzięki modernizacji samolotów Gripen zdolności operacyjne czeskich wojsk lotniczych zostaną znacznie polepszone. Nasz zespół docenia bliską i owocną współpracę ze stroną szwedzkiej w projekcie modernizacji, jak również współpracę w ciągu 13 lat, w trakcie których eksploatowaliśmy samoloty Gripen – powiedział pułkownik Petr Tománek, dowódca 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Čáslaviu.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z sukcesu tej modernizacji. To, że modernizacja przebiegła sprawnie i zgodnie z planem jest w dużej mierze zasługą długotrwałej współpracy między szwedzką FMV, czeskimi wojskami lotniczymi i Saabem. Życzymy czeskim pilotom dalszych sukcesów podczas wykonywania zadań zarówno w ramach obrony przestrzeni powietrznej kraju, jak i operacji NATO – dodał Jonas Hjelm, szef działu Saab Aeronautics.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.