Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dzień Otwarty Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie

Imprezy branżowe, Lotnictwo wojskowe, 19 kwietnia 2018

W jednym miejscu twórcy tego prywatnego muzeum udało się zgromadzić najcenniejsze pamiątki po polskich dywizjonach walczących w Bitwie o Anglię. To lekcja niesłusznie zapomnianej polskiej historii. W niedzielę, 15 kwietnia, Muzeum odwiedziło ponad 2000 osób.

Muzeum 303 w Napoleonie - jedyne takie muzeum, a niemalże miasteczko 303 / Zdjęcia: Muzeum 303

Celem Dnia Otwartego było przybliżenie społeczeństwu historii polskich bohaterów. Ekspozycję podzielono na część - plenerową, którą stanowią zabytkowe samoloty oraz ekspozycje stałą, gdzie zgromadzono liczne pamiątki. Już teraz można zobaczyć przedpremierowo większą część eksponatów, w śród których znalazły się, m.in.: emblematy, dokumenty, mundury oraz broń (od początku awiacji do czasów współczesnych).

Wydarzenie rozpoczęło się częścią oficjalną, w trakcie której głos zabrało kilku znamienitych gości, m.in. Wójt Gminy Lipie, w której znajduje się Muzeum, płk Kazimierz Dyński, dyrektor Biura Organizacyjnego Air Show 2018, płk pil. Piotr Iwaszko, Dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim oraz Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Krzysztof Radwan.

W uroczystości brały udział poczty sztandarowe Klubów Seniora Lotnictwa z Częstochowy i Bielska Białej. Poświęcenia Muzeum dokonał proboszcz miejscowej parafii ksiądz Roman Szkop. Odegrany został także Marsz Lotników oraz Hymn Dywizjonu 303. W trakcie uroczystości uczczono pamięć polskich lotników minutą ciszy.

Na wydarzeniu nie zabrakło znamienitych gości. Obecni byli przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – płk Marek Gładysz reprezentował Szefa Sztabu Generalnego, Dowództwa Generalnego RZS, płk pil. Piotr Iwaszko Dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, przedstawiciele Aeroklubu Polskiego, piloci, przedstawiciele świata biznesu związanego z lotnictwem, miłośnicy lotnictwa i historii, jak m.in. Książę Krzysztof Konstanty Radziwiłł oraz przedstawiciele filmu i kultury, producent filmu Dywizjon 303, Jacek Samojłowicz oraz aktor Paweł Deląg. Bardzo miłym i wzruszającym akcentem była obecność uczniów Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego z Dęblina.

Dzień Otwarty Muzeum 303 poprowadziła Angelika Jarosławska – ambasador Muzeum 303, ambasador filmu Dywizjon 303 i prezes Fundacji Pamięci Polskich Pilotów (Fundacja PPP). W swoim wystąpieniu podkreśliła, że Muzeum jest ważny pomnikiem pamięci o polskich dywizjonach walczących w Bitwie o Anglię i naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o naszych bohaterach. Podkreślono symboliczne znaczenie jubileuszu, w którym Muzeum zostanie otwarte: to 100-lecie polskiego lotnictwa, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 100-lecie brytyjskiego Royal Air Force.

Powstanie Muzeum 303 wspiera wdowa po Janie Zumbachu i jego syn, Hubert. Najbliżsi legendarnego asa myśliwskiego przekazali pełne umundurowanie Jana Zumbacha, ale także jego odznaczenia i medale.

Oficjalne otwarcie odbędzie się we wrześniu, ale już w najbliższym czasie zostanie udostępnione dla zwiedzających. Wystawa stała obejmuje mundury, kombinezony, kurtki lotnicze, elementy wyposażenia, dokumentacje bojową, zdjęcia, odznaczenia, rzeczy osobiste pilotów, oraz wiele innych ciekawych pamiątek.

Podczas Dnia Otwartego Muzeum 303, goście mogli zobaczyć grupy rekonstrukcyjne, zabytkowe samoloty i samochody, a także rekwizyty z filmu Dywizjon 303, który swą premierę będzie miał jesienią.

W trakcie części oficjalnej Tomasz Kajkowski, właściciel Muzeum 303 otrzymał tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki oraz Medal 100 – lecia Lotnictwa Polskiego.

Nastąpiło także przekazanie kurtki z filmu Dywizjon 303, w której rolę Jana Zumbacha odtworzył aktor Maciej Zakościelny. Producent filmu przekazał kurtkę na aukcję WOŚP, którą wylicytował Polak mieszkający na co dzień w Wielkie Brytanii i aktywnie promujący polską historię.

Odbył się także koncert zespołu Menhor, który z inicjatywy właściciela Muzeum 303 stworzył utwór Skrzydła Chwały, poświęcony pilotom walczącym w Bitwie o Anglię, w szczególności Patronowi Muzeum – Janowi Zumbachowi, który podczas Dnia Otwartego Muzeum obchodziłby 103 urodziny.

Na wszystkich zwiedzających Muzeum 303 czekał powitalny szampan oraz tort w kształcie biało-czerwonej szachownicy – symbolu lotnictwa polskiego. W holu Muzeum można było wysłuchać polskich utworów klasycznych wykonywanych przez pianistę i skrzypaczkę.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.