Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

RF-7800I, czyli... Fonet IP

Przemysł zbrojeniowy, 02 marca 2009

Podczas IDEX 2009 w Abu Zabi Harris oficjalnie przedstawił najnowszy element oferty mobilnej - RF-7800I Digital Intercom System. To nic innego jak cyfrowy Pokładowy Zestaw Urządzeń Łączności Wewnętrznej Fonet IP (system zarządzania łącznością pokładową), od lat rozwijany przez ożarowską WB Electronics.

Fonet z WB Electronics / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

W pierwszej dekadzie lutego sfinalizowano wielomiesięczne, żmudne negocjacje w sprawie sprzedaży Harrisowi licencji na produkcję Foneta IP. Wedle nieoficjalnych danych, porozumienie, będące elementem offsetu Harrisa związanego z dostawami radiostacji KF różnych typów (oraz akcesoriów, w tym systemów kryptograficznych Type 1), ma wartość około 17-18 mln USD i obejmuje także przyszłe korzyści dla WB Electronics, związane z opłatami (royalties) od każdego sprzedanego w sieci Harrisa systemu RF-7800I.

Co ciekawe, transakcja była w pewnym momencie zagrożona ze względu na... przepisy offsetowe, które zdecydowanie podważają opłacalność kupowania zaawansowanych polskich produktów, preferując transfery technologii do Polski. Specjaliści Harrisa uznali jednak, że produkt WB Electronics idealnie wpisuje się w portfolio amerykańskiej spółki, która dotychczas nie miała takiego urządzenia. Fakt, że Fonet już od pewnego czasu był zintegrowany z radiostacjami Harrisa dodatkowo zwiększał atrakcyjność produktu, dzięki czemu mógł być on z marszu oferowany na rynkach, będących w obszarze zainteresowania Harrisa.

Wedle naszych informacji, dokonano starannego podziału rynku światowego ze zdefiniowaniem obszarów odpowiedzialności zarezerwowanych dla WB Electronics i dla Harrisa, jednak żadne szczegóły nie są ujawniane.

Jednym z poważnych wyzwań dla RF-7800I będzie ogromny przetarg dla US Army na wybór systemu Vehicle Intercommunications System-Extended (VIS-X). Oryginalnie selekcja miała być dokonana w 2008, jednak poprzednie postępowanie zostało unieważnione i nowa runda ma mieć miejsce w ciągu 1-2 miesięcy. W grę wchodzi zakup ponad 50 tys. interkomów o wartości ok. 3,5 mld USD. Oryginalnie VIS-X miał być oparty o nową rodzinę radiostacji Joint Tactical Radio System (JTRS) i być zorientowany przede wszystkim na program Future Combat System (FCS). W październiku 2008 US Army podjęła decyzję o opóźnieniu projektu do 2012 i w marcu 2009 ma nastąpić krytyczny przegląd programu. Wszystko wskazuje na to, iż podjęta zostanie decyzja zamrażająca prace związane z interkomem tworzonym pod kątem JTRS i konieczne będzie zakupienie w ciągu 2-3 lat 54 tysięcy interkomów opartych o współczesne radiostacje cyfrowe i technologie VoIP, mających zastąpić dotychczas stosowane interkomy VIC-3.

Teoretycznie do 2020 amerykański rynek interkomów może mieć wartość 6-7 mld USD. Dotychczas pod kątem VIS-X powstało kilka zespołów - Rockwell Collins stworzył alians Team NetCom z Telephonicsem, Lockheed Martin Systems Integration z Owego ze spółką Sanmina-SCI (system TOCNET). W szranki, zapewne w różnorodnych konstelacjach staną także Thales, Elbit Systems (Tadiran), Cobham z Northrop Grummanem oraz BAE SYSTEMS i General Dynamics.

Fonet (w różnych odmianach, także dostosowany do współpracy z radiostacjami osobistymi Elbit/Tadiran PNR-500 i Harris Secure Personal Radio RF-7800S), jest eksploatowany w Siłach Zbrojnych RP (w tym w kontyngentach w Afganistanie, Iraku i Czadzie). W ramach dostaw dla Sił Zbrojnych RP, zostało zrealizowanych ok. 650 instalacji Foneta. Ponadto:

  • Ministerstwo Obrony Szwecji (Swedish Defence Materiel Administration - Technology, FMV) zakupiło oprogramowanie oraz zaawansowany system łączności dla pojazdów rozpoznania radioelektronicznego i walki elektronicznej (16 instalacji Fonet FMV);
  • Ministerstwo Obrony Węgier zakupiło zawansowany system łączności wraz z integracją elementów systemu komunikacji dla transporterów opancerzonych BTR (element systemu C2) - 26 instalacji;
  • Ministerstwo Obrony Iraku - kupiło ok. 470 instalacji Foneta na samochodach opancerzonych AMZ Dzik 3 (Ain Jaria 1).

Po 10 kompletów systemów opartych o system Fonet zakupiły siły zbrojne Tajlandii oraz Algierii.

System Fonet testowany był również przez Gruzję, Indie (trwa przetarg na ponad 8 tysięcy interkomów dla modernizacji pojazdów opancerzonych), Egipt, Izrael, Kolumbię, Litwę, Ukrainę i inne.

W 2008 WB Electronics zatrudniała ok. 100 osób, miała przychody ponad 40 mln zł i zysk 10 mln zł.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.