Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Początek ćwiczeń Steadfast Cobalt 18

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 23 kwietnia 2018

W niedzielę rozpoczęło się ćwiczenie wojsk NATO, pk. Steadfast Cobalt 18.

Żołnierze Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód biorący udział w wielonarodowym ćwiczeniu Steadfast Cobalt 18 / Zdjęcia: kpt. Tomasz Bryła, BWDWK P-W

Głównym celem ćwiczenia jest przeprowadzenie testów i weryfikacji nowych rozwiązań w zakresie interoperacyjności sieci i systemów teleinformatycznych sił NATO. Wszystkie zadania realizowane będą w rozwiniętych sieciach dowodzenia i łączności, a komunikacja będzie przebiegała analogicznie jak podczas misji sił szybkiego reagowania NATO Response Force.

W ćwiczeniach uczestniczy m.in. Brygada Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. Kilkudziesięciu łącznościowców i grupa logistyków jest już na terenie Litwy, gdzie prowadzone będzie ćwiczenie.

Główną rolę odgrywają żołnierze 100. batalionu łączności, którzy po rozwinięciu elementów łączności i informatyki i uruchomieniu linku satelitarnego przystąpią do głównego zadania ćwiczenia. Wspierać będzie ich grupa ze 104. batalionu logistycznego zabezpieczająca działania głównie pod kątem medycznym i transportowym.

W trakcie ćwiczenia żołnierze będą mieli okazje po raz pierwszy przetestować otrzymane w lutym mobilne moduły stanowisk dowodzenia (MMSD), które przeznaczone są do zapewnienia miejsc pracy dowódczo-sztabowej w warunkach polowych. Główną zaletą MMSD jest możliwość łączenia modułów oraz krótki czas ich rozwijania i zwijania, co zapewnia dużą mobilność w działaniach bojowych.

Na podstawie informacji kpt. Tomasza Bryły, BWDWK P-W
GaleriaDrukuj Góra