Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trwają ćwiczenia Gepard-18

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 04 czerwca 2018

31 maja w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie rozpoczęło się ćwiczenie taktyczne z wojskami, pk. Gepard-18.

Pododdziały 17. WBZmech. podczas ćwiczenia Gepard-18 / Zdjęcia: szer. Patryk Szymaniec, 17. WBZmech.

- Ćwiczenie certyfikujące to najważniejszy egzamin dla pododdziału i poprzedzone jest szeregiem innych przedsięwzięć szkoleniowych. Gepard-18 jest kontynuacją trzyletniego cyklu ćwiczeń z wojskami i następuje po treningach sztabowych oraz ćwiczeniach taktycznych jak Silver Arrow-18, Dunaj-18 czy ćwiczeniu dowódczo-sztabowym wspomaganym komputerowo Gronostaj-18 - powiedział szef sztabu 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, mjr Marcin Konieczny.

31 maja żołnierze 17. WBZmech. wzięli udział w oficjalnym rozpoczęciu ćwiczenia Gepard-18. Tegoroczna edycja stanowi sprawdzenie przygotowania 15. batalionu Ułanów Poznańskich do wykonywania zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Zanim jednak Ułani Poznańscy przystąpili do walki zostali zapoznani z warunkami bezpieczeństwa obowiązującymi na ośrodku szkoleniowym przez przedstawiciela Komendy Poligonu oraz Żandarmerii Wojskowej. Następnie żołnierze otrzymali sytuacją taktyczną w jakiej za kilkanaście minut mieli się znaleźć.

- Działanie przeciwnika ma kreować sytuacje pozwalające na sprawdzenie umiejętności kierowania i podejmowania decyzji przez dowódców w zmieniających się warunkach przy ograniczonym czasie. Im więcej skomplikowanych scenariuszy, tym lepsze efekty szkoleniowe - podkreślił ppłk Jarosław Mosur, szef szkolenia Wielkopolskiej Brygady.

Podczas tygodniowych zmagań 15. batalion będzie musiał zmierzyć się zarówno z zadaniami bojowymi jak i niekinetycznymi. Prowadzenie obrony jako pierwszorzutowy pododdział to główne zadanie dla ćwiczącego pododdziału. Wymusi ono również sprawdzenie działania elementów rozpoznawczych, organizacji systemu walki oraz współdziałania z przydzielonymi i wspierającymi elementami artylerii, logistyki oraz układu pozamilitarnego. Jednym z celów obrony jest zatrzymanie nacierającego nieprzyjaciela, utrzymanie zajmowanego terenu i rozbicie nacierających sił poprzez wykonanie kontrataku.

Na podstawie informacji por. Weroniki Milczarczyk, 17. WBZmech.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.