Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

NATO nie dla Kataru

Strategia i polityka, 07 czerwca 2018

5 czerwca 2017 Katar został objęty embargiem i blokadą handlową przez grupę państw arabskich, na czele z Arabią Saudyjską, Egiptem, Bahrajnem i ZEA. Pretekstem było oskarżenie emiratu o destabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie i wpieranie organizacji terrorystycznych.

Mimo podpisania umowy o współpracy z Katarem, Sojusz Północnoatlantycki odrzucił prośbę emiratu o dołączenie do jego struktur / Zdjęcie: NATO

W wywiadzie dla oficjalnego czasopisma resortu obrony Altalaya, udzielonym w rocznicę sporu dyplomatycznego między państwami Zatoki Perskiej, który spowodował odizolowanie Kataru od regionalnych sojuszników, minister stanu ds. obrony Kataru Chalid ibn Muhammad al-Attija stwierdził, że Katar chciał stać się pełnoprawnym członkiem NATO. Katar stał się dziś jednym z najważniejszych krajów w regionie pod względem jakości uzbrojenia. Jeśli chodzi o członkostwo, jesteśmy głównym sojusznikiem spoza NATO. [Naszą] ambicją jest pełne członkostwo, jeśli rozwinie się nasze partnerstwo z NATO, a nasza wizja jest jasna – podkreślił minister al-Attija (DIMDEX 2018: NH90 dla Kataru, 2018-03-14, Kontrakt na F-15QA, 2017-12-28, Katar kupił Eurofightery , 2017-12-11).

Jednak NATO 6 czerwca odrzuciło prośbę Kataru o dołączenie do struktur Sojuszu. Cytowany przez AFP urzędnik NATO stwierdził, że zgodnie z Artykułem 10 Traktatu Północnoatlantyckiego, tylko kraje europejskie mogą stać się członkami NATO. Katar jest cennym i długoletnim partnerem NATO.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.