Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Redukcja sił w Iraku

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 10 marca 2009

W niedzielę dowództwo Multi-National Force - Iraq poinformowało o decyzji wycofania do września bieżącego roku dwóch amerykańskich i jednej brytyjskiej brygady. To pierwszy krok, w celu zmniejszenia liczebności wojsk amerykańskich do 35-50 tys. żołnierzy.

W ciągu najbliższych 6 miesięcy Irak opuszczą dwa brygadowe zespoły bojowe, a także działające na ich rzecz formacje zaopatrzeniowe, inżynieryjne i żandarmerii. Lotnictwo zostanie uszczuplone o eskadrę F-16. Decyzja ta spowoduje zmniejszenie obecnego, 142-tysięcznego kontyngentu amerykańskiego w Iraku, do poziomu 130 tys. osób. Jednocześnie realizowane będzie wycofanie 4 tys. żołnierzy brytyjskich.

Oba te przedsięwzięcia wiążą się oddawaniem Irakijczykom obiektów infrastruktury wojskowej. Tylko do końca marca miejscowe władze przejmą 74 budynki i obiekty szkoleniowe.

Przedsięwzięcia te wpisują się w ogłoszone w lutym plany znacznej redukcji obecności wojskowej USA w Iraku. Prezydent Barack Obama zamierza wycofać do października 2010 przynajmniej 90 tys. żołnierzy, czyli wszystkie 14 brygad bojowych, pozostawiając na miejscu 35-50 tys. osób. Ich podstawowym zadaniem ma być szkolenie irackich sił bezpieczeństwa i ograniczone operacje antyterrorystyczne. Największe redukcje nastąpią w przyszłym roku, po zapowiadanych na grudzień 2009 wyborach parlamentarnych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.