Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zawiszacy na Łotwie

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 21 czerwca 2018

20 czerwca żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu.
Ostatnim elementem przygotowania Zawiszaków do misji był załadunek czołgów PT-91 Twardy, a następnie przemieszczenie sił i środków z miejsca stałej dyslokacji (garnizon Orzysz) na Łotwę / Zdjęcia: szer. Adrian Jórski, ppor. Maciej Wrotniak, st. chor. sztab. Tomasz Wojewódka, 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana

W środę III zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa dotarła do miejscowości Kadagado (Baza Adazi). Przez najbliższe sześć miesięcy wojskowi będą pełnić służbę pod kanadyjskim dowództwem, współpracując z sojusznikami z Albanii, Czech, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii i Włoch oraz łotewskimi gospodarzami (Pożegnanie III zmiany PKW Łotwa, 2018-06-08).

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana jest jedyną jednostką wojskową, która ściśle współdziała z Batalionową Grupą Bojową utworzoną w Bemowie Piskim (Zawiszacy na Puma-II-18, 2018-06-06). Teraz ma także status jednostki dającej swój wkład do wzmocnionej wysuniętej obecności NATO (eFP, enhanced Forward Presence) delegując siły i środki do grupy bojowej Sojuszu stacjonującej na Łotwie.

Decyzja o ulokowaniu batalionowych grup bojowych NATO na wschodniej flance zapadła podczas szczytu NATO w Warszawie, który odbył się w lipcu 2016. Na mocy decyzji członków Sojuszu w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności od kwietnia 2017 w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze z Chorwacji, Rumunii, USA i Wielkiej Brytanii. Podobne struktury ulokowano także w Estonii, na Litwie i Łotwie.

Na podstawie informacji kpt. Anny Bielak-Pestki, 15. GBZmech.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.