Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Korea Płd. kupuje P-8A bez przetargu

Przemysł zbrojeniowy, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 26 czerwca 2018

DAPA (Defense Acquisition Program Administration) Republiki Korei poinformowała o decyzji zakupu bez przetargu morskich samolotów patrolowych / ZOP Boeing P-8A Poseidon. Kontrakt ma być wart 1,9 bln wonów (ok.1,7 mld USD) i realizowany zgodnie z amerykańską procedurą FMS (Foreign Military Sales). Nie ujawniono liczby zamawianych samolotów, ale po porównaniu z innymi podobnymi umowami można ocenić, że chodzi o 4 egzemplarze. Prawdopodobnie zamówienie zawiera też opcję zakupu kolejnych maszyn.

Morski samolot patrolowy / ZOP Boeing P-8A Poseidon / Zdjęcie: US Navy

Jeszcze niedawno władze Korei Płd. zapowiadały rozpisanie przetargu na samoloty patrolowe / ZOP, które zastąpią obecnie używane, przestarzałe Lockheed Martin P-3C/CK Orion (Republika Korei poszukuje następców Orionów, 2018-05-15). Zakup był uzasadniamy wzmacnianiem potencjału Korei Północnej – zarówno w zakresie okrętów podwodnych, jak pocisków rakietowych, także z głowicami jądrowymi. Udział w planowanym przetargu deklarował Airbus z turbośmigłowym C295 MPA i Saab z Swordfishem MPA, opartym na odrzutowcu dyspozycyjnym Bombardier Global 6000.

W ostatnich tygodniach, po kolejnych rozmowach między obu Koreami i zmniejszaniu napięcia na Półwyspie Koreańskim, wydawało się, że procedura zakupu samolotów patrolowych / ZOP przebiegnie bez zakłóceń. Nowa decyzja władz Republiki Korei jest więc zaskoczeniem. Komentatorzy oceniają, że może to być wynik nacisków prezydenta USA Donalda Trumpa podczas przygotowań do spotkania z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem, na którym – dla deeskalacji napięcia – zależało politykom z Seulu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.