Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Enter Air na 100-lecie niepodległości

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 28 czerwca 2018

Enter Air umieścił na jednym ze swoich Boeingów 737-800 logo 1918-2018, przypominające polską lotniczą szachownicę oraz wizerunki pilotów, którzy mieli wpływ na historię i rozwój lotnictwa w naszym kraju.

Na specjalnie pomalowanym samolocie linii Enter Air umieszczono wizerunki Stefana Steca i Meriana Caldwella Coopera / Zdjęcia: Enter Air

Przypadające w tym roku obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości to wspaniała okazja, żeby przypomnieć o wybitnych osobach, które walczyły o wolność naszego kraju i miały ogromny wpływ na losy całego polskiego lotnictwa. Wybraliśmy 10 osób, których wizerunki będą umieszczane na stateczniku naszego Boeinga 737-800, noszącego znaki rejestracyjne SP-ENX  – mówi Marcin Kubrak, członek zarządu i dyrektor operacji lotniczych Enter Air (Enter Air liderem przewozów turystycznych w Polsce, 2018-04-13).

Samolot oznakowany będzie okolicznościowo do końca tego roku, a wizerunki na stateczniku pionowym będą zmieniane cyklicznie. Pierwsze dwie osoby, które można zobaczyć na specjalnie pomalowanym samolocie to Stefan Stec i Merian Caldwell Cooper.

Stefan Stanisław Stec (1893 – 1921) to pilot, który jest twórcą znaku lotnictwa wojskowego, biało-czerwonej szachownicy lotniczej. As myśliwski z pięcioma zwycięstwami na koncie. Stefan Stec był jednym z najlepszych pilotów myśliwskich, którzy zgłosili akces do Wojska Polskiego. W niepodległej Polsce został jednym z bohaterów wojny polsko-ukraińskiej. Umiejętnie dowodził 7. eskadrą lotniczą – zaproponował przezbrojenie jednostki wyłącznie w samoloty myśliwskie.

Merian Caldwell Cooper (1893 – 1973) to amerykański pilot, walczący w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1919-1920 służył w polskim lotnictwie, jako podpułkownik i pilot Wojska Polskiego. Był organizatorem Eskadry Kościuszkowskiej, która odegrała znaczącą rolę m.in. w walkach z radziecką 1. Armią Konną Siemiona Budionnego. W 1921 w Belwederze został uroczyście udekorowany przez marszałka Józefa Piłsudskiego najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym – Orderem Virtuti Militari V klasy. Dobrze było walczyć za Polskę! –  pisał we wspomnieniach.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.