Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szkolenie kierowców KTO Rosomak

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 29 czerwca 2018

W 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej zakończono trwający ponad tydzień kurs dla kierowców kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Praktyczny etap szkolenia kierowców KTO Rosomak / Zdjęcia: archiwum 7bSKW

W szkoleniu kierowców uczestniczyli żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 12. Brygady Zmechanizowanej i Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Kurs przeprowadzili instruktorzy z 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich w oparciu o obiekty szkoleniowe Wielkopolskiej Brygady w Wędrzynie i Międzyrzeczu.

- Pierwszym etapem szkolenia było przystąpienie do części zdalnej, którą stanowił kurs e-lerningu. Podczas realizacji tego etapu, szkoleni zapoznali się z podstawami teoretycznymi budowy i eksploatacji transporterów KTO Rosomak. Bez tej wiedzy szkoleni nie mogliby podejść do części praktycznej kursu, dlatego też e-lerning zakończony był testem sprawdzającym poziom wiedzy kursantów – powiedział szef szkolenia Wielkopolskiej Brygady, ppłk Jarosław Mosur.

Kursanci, którzy ukończyli z pozytywnym wynikiem szkolenie zdalne, zostali dopuszczeni do kolejnego etapu. - Następny etap szkolenia stanowił cykl wykładów i ćwiczeń z budowy i eksploatacji, czyli prowadzenia pojazdu. Do tego przedsięwzięcia wykorzystany został trenażer Jaskier oraz transportery KTO Rosomak. Zależało nam, aby każdy szkolony „na żywo” mógł poznać zasadnicze elementy i przedziały Rosomaka. Po zakończeniu tego etapu, pod czujnym okiem instruktorów kursanci wsiedli za stery transportera – relacjonował kierownik kursu, por. Łukasz Rakowski. Na tym poziomie kursanci poznali możliwości manewrowe KTO Rosomak, sposoby pokonywania różnych nawierzchni oraz zasady zachowania podczas sytuacji kryzysowych.

Cykl szkolenia zakończony został dwudniowym egzaminem, który oceniali specjaliści z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Składał się on z testu wiedzy teoretycznej oraz części praktycznej. Podczas praktycznych zagadnień egzaminowani musieli wykazać się umiejętnością prowadzenia pojazdu w różnorodnym terenie oraz zmiennej nawierzchni. Kurs dla kierowcy KTO Rosomak ukończyło 14 szkolonych z Cyfrowej Brygady.

Na podstawie informacji por. Weroniki Milczarczyk, 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.