Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjskie Chinooki przybyły do Mali

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 23 lipca 2018

Trzy śmigłowce transportowe Chinook HC2 z bazy Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) Odiham i ok. 90 brytyjskich żołnierzy przybyło do Mali. Ich celem będzie wspieranie działań oddziałów francuskich, walczących z terrorystami w ramach operacji Barkhane oraz sił misji pokojowej ONZ w Mali (Multidimensional Integrated Stabilisation Mission in Mali, MINUSMA).

RAF wysłały do Mali trzy transportowe Chinooki / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Brytyjski wiceminister obrony Mark Lancaster powiedział: Wielka Brytania i Francja mają wyjątkowe relacje w zakresie bezpieczeństwa i obrony, które trwają ponad sto lat, a misja ta pokazuje nasze wspólne zaangażowanie w walkę z terroryzmem, niestabilnością i zmniejszaniem zagrożeń dla europejskiego bezpieczeństwa.

Brytyjski personel nie będzie angażował się w operacje bojowe. Chinooki zapewnią siłom sojuszniczym wsparcie logistyczne, a także zajmą się transportem wojsk lądowych, co przyczyni się do polepszenia ich bezpieczeństwo, dzięki zmniejszeniu podatności na atak terrorystów w porównaniu z transportem kołowym.

Chinooki RAF będą wspierane przez kontyngent Royal Canadian Air Force (królewskich wojsk lotniczych kanady), złożony z 8 wiropłatów – 3 transportowych CH-147F Chinook i 5 wielozadaniowych CH-146 Griffon – i ok. 250 osób, który przybył do Gao 15 lipca. Kanadyjczycy pozostaną w Mali przez 12 miesięcy (Koniec misji NH90 w Mali, 2018-07-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.