Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Początek Aviation Detachment 18-4

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 01 sierpnia 2018

30 lipca w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu rozpoczęło się polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze, spadochronowo-desantowe i aeromedyczne realizowane w ramach Aviation Detachment 18-4.

W pierwszej letniej edycji Aviation Detachment biorą udział 3 C-130J z 37th Airlift Squadron z Rammstein / Zdjęcie: Luiza Wawrzyniak-Kozera 

Ze strony amerykańskiej w szkoleniu, które ma potrwać do 14 sierpnia br. bierze udział około 90 żołnierzy z 37th Airlift Squadron z Rammstein, zaś z polskiej personel z 33. BLTr., 8. BLTr., 6. Brygady Powietrznodesantowej i 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Do zadań lotniczych wykorzystywane będą 3 amerykańskie C-130J i 1 polski C-130E. Zgodnie z planem szkolenia polskie i amerykańskie załogi będą ćwiczyć loty w ugrupowaniu taktycznym, zrzuty personelu i ładunków, lądowania na powierzchni nieutwardzonej, loty z wykorzystaniem okularowych wzmacniaczy obrazu, a także manewry obronne przed myśliwcami. Ponadto amerykańscy lotnicy realizować będą zadania ewakuacji medycznej.

Jest to pierwsza letnia edycja Aviation Detachment, bowiem dotychczasowe realizowano wiosną i jesienią. Jest też o tydzień krótsza, gdyż wcześniejsze edycje Aviation Detachment trwały zwykle około 3 tygodni. Zwieńczeniem szkolenia mają być tradycyjne zawody polskich i amerykańskich załóg Hercuesów organizowane w ramach dnia dla mediów, który zaplanowano na 9 sierpnia br.

Załogi amerykańskich Herculesów odwiedzają Powidz w ramach Aviation Detachment regularnie od lutego 2013, zwykle 2 razy w roku – wiosną i jesienią. Poprzednia edycja szkolenia trwała od 2 do 28 marca br. (Zakończenie Aviation Detachment 18-2, 2018-03-30).

Komponent lotniczy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, tzw. Aviation Detachment, stacjonuje w naszym kraju na stałe na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia z 13 czerwca 2011. W Łasku tworzy go stała grupa około 20 amerykańskich żołnierzy: pilotów, techników i specjalistów odpowiedzialnych za logistykę i łączność. Przynajmniej raz na kwartał na ćwiczenia lotnicze do Polski przylatują lotnicy i personel techniczny z amerykańskich jednostek wyposażonych w samoloty wielozadaniowe F-16 lub transportowe C-130 w sile do 250 ludzi.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra