Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Globalny rakietowy rynek najbliższej dekady

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 sierpnia 2018

W okresie najbliższych 10 lat świat przeznaczać będzie corocznie na broń rakietową, pociski i bomby kierowane różnych typów i bojowe bezzałogowce corocznie w miarę ustabilizowana kwotę ok. 20 mld USD.

Analitycy Teal Group Corporation przewidują raczej stabilnie stałe zapotrzebowanie na systemy rakietowe, inteligentną amunicję i bojowe bezzałogowce w najbliższej dekadzie. Niebieskie słupki obrazują przewidywane, liczone w tysiącach sztuk globalne zakupy w poszczególnych latach, czerwona krzywa – ich wartość liczoną w miliardach dolarów / Rysunek: Teal Group Corporation 

W sumie w okresie 2018 – 2027 na pociski przeciwpancerne kierowane, pociski przeciwlotnicze, lotnicze pociski kierowane, pociski przeciwokrętowe, pociski ziemia-ziemia, bomby kierowane i bojowe bezzałogowe statki latające globalnie wydać mamy ok. 193 mld USD – przewiduje znany amerykański ośrodek analityczny Teal Group Corporation.

Według prognozy Teal Group, największą cześć tej kwoty pochłoną rakietowe systemy obrony przeciwlotniczej – 29,5%, na drugim miejscu znajdą się wydatki na bojowe bezzałogowce – 15,9 % (analitycy amerykańscy spodziewają się niemal podwojenia ich zamawianej liczby w najbliższej dekadzie z ponad 2 tys. w 2018 do prawie 4 tys. w 2027), wydatki na kierowane pociski przeciwpancerne – 14,5 %, a dopiero na czwartej pozycji – na lotnicze pociski kierowane – 12,7 %.

Eksperci Teal Group stwierdzają na podstawie długoterminowych analiz rynków zbrojeniowych naszych czasów, że mimo powstania korporacji MBDA – wielonarodowego europejskiego domu technologii rakietowych – wielu znaczących graczy Starego Kontynentu, o dziwo, miast wspierania wspólnych programów, woli zamawiać pociski kierowane we własnych narodowych spółkach, które, o ironio, wchodzą w związki z kontynentalnym tworem przemysłowym.

Klasycznym przykładem są pociski przeciwokrętowe. MBDA oferuje kolejne modernizowane i unowocześniane wersje znanego pocisku Exocet, a mimo tego rząd Italii nadal zamawia dla swojej marynarki własne Otomat. RFN zaś miast Exocetów woli kupować produkowane u siebie na podstawie licencji szwedzkiej RBS-15, a ostatnio także norweskie NSM (Norwegia jest, jak wiadomo poza strukturami Unii Europejskiej, a swoje pociski użytkowane także w Polsce, sprzedała ostatnio z ogromnym sukcesem US Navy). Podobnie jest z bojowymi bezzałogowcami, do których każdy ze znaczących graczy europejskich podchodzi po swojemu i oddzielnie.

Europejski pocisk lotniczy dalekiego zasięgu Meteor – efekt wspólnych wysiłków Brytyjczyków, Szwedów i Niemców – cierpi na znaczące opóźnienia programu, a winowajcą, zdaniem analityków Teal Group, jest skąpe wydzielanie środków, ponieważ te pochłaniają nowe zakupy nowych transz samolotu wielozadaniowego Eurofighter Typhoon. W efekcie rynek zdominowały amerykańskie AIM-120 AMRAAM, przy nikłym udziale francuskich MICA (Modernizacja pocisków MICA, 2018-07-26, R-37M dla Su-27/35/57? , 2018-07-10).

Rezultatem tego wszystkiego jest przewidywanie, iż w najbliższym dziesięcioleciu aż 70% produkcji wszystkich pocisków kierowanych, bomb i inteligentnej amunicji będzie pochodziło z USA. Analitycy amerykańscy określają udział wytwórców europejskich tylko na 12% rynku. Przewidują, że Rosja, niegdyś jeden z dominujących eksporterów systemów rakietowych, nie odzyska swojej utraconej pozycji, zaś Chiny powoli wspinać się będą mozolnie na daleki jeszcze dla nich szczyt. Izrael jest także poważnym graczem na tym polu, ale jego wyniki pozostaną w cieniu USA i Europy. Podobnie będzie z mało znaną u nas, ale ciekawą rakietową produkcją Japonii (Brytyjczycy kupują AIM-120D, 2018-07-11, Finlandia wybrała Gabriele, 2018-07-07).

Szeroką analizę rynku rakietowego w najbliższej dekadzie, przygotowaną przez Teal Group, zamieścimy w jednym z najbliższych wydań RAPORT-wto. A tymczasem w tym kontekście, w obliczu najnowszych medialnych doniesień o problemach technicznych i kłopotach produkcyjnych naszego jedynego krajowego wytwórcy pocisków kierowanych (WB Group ze swoimi Warmate dopiero rozpoczyna przygodę producenta, Pierwsi operatorzy Warmate w SZ RP, 2018-05-08) – ZM Mesko w Skarżysku Kamiennej (Grom, Piorun, montaż ppk Spike) należałoby się poważnie zastanowić nad jego rynkową przyszłością. Wydaje się obecnie, że jednym z logicznych rozwiązań tej trudnej dla skarżyskiej załogi i przyszłości produkcji w Polsce systemów rakietowych oraz zaawansowanej amunicji sytuacji byłby bardziej ścisły związek kapitałowy Meska z jednym z potentatów tej branży (Nepotyzm w Mesko, 2018-03-04).

W grę mogliby wchodzić Izraelczycy z Rafaela, Niemcy z Rheinmetalla, Norwegowie z Nammo, czy też nawet europejski dom rakietowy MBDA. Zdaniem specjalistów, optymalnym strategicznym partnerem dla Mesko byłaby korporacja europejska kraju Sojuszu Atlantyckiego, która umożliwiłaby wyjście przedsiębiorstwa z trudnej sytuacji, jego sanację i dała mu poważne szanse na uczestnictwo w dużych programach międzynarodowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.