Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Spadochroniarze ze Stingerami

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 14 sierpnia 2018

W ostatnich latach 82. Dywizja Powietrznodesantowa wprowadziła do wyposażenia kilka elementów w celu zwiększenia siły ognia, przy jednoczesnym zwiększeniu tempa, z jakim mogą być wprowadzone do akcji własne śmigłowce uderzeniowe i bezzałogowe statki latające. Do arsenału dywizji trafiły m.in. lekkie pojazdy terenowe i wozy opancerzone.

Żołnierz 3. CBT podczas szkolenia w skokach ze spadochronem i zasobnikiem z ppzr Stinger / Zdjęcie: US Army

W tym roku do uzbrojenia 82. DPD weszły przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) FIM-92 Stinger. Mają one zapewnić ochronę przed atakiem nieprzyjacielskich śmigłowców i bezzałogowców, a także służą do osłony zdobytych lotnisk i obiektów oraz stref zrzutu.

Jako pierwsi tego typu uzbrojenie otrzymali żołnierze 3. Brygadowego Zespołu Bojowego (CBT). W marcu przeszli oni szkolenie wykonywaniu skoków ze spadochronem i zasobnikami ze Stingerami, mającymi dość duże gabaryty i masę.

W ubiegłym tygodniu podobny kurs, pod nadzorem instruktorów ze 108. Brygady Artylerii Obrony Powietrznej przeszli żołnierze 1. CBT. Najpierw spadochroniarze nauczyli się posługiwania Stingerami podczas szkolenia naziemnego, z użyciem pomocy wirtualnych. Następnie wykonali symulowane skoki z trenażera i wieży spadochronowej. Ukoronowaniem szkolenia spadochronowego były skoki z samolotów transportowych C-130 Hercules. Następnym etapem będzie szkolenie, z użyciem pomocy wirtualnych, w strzelaniu z FIM-92 (Łotwa kupuje Stingery od Danii, 2017-08-21, )Indie zamawiają Stingery, 2016-04-04.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.