Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Modernizacje rosyjskich śmigłowców uderzeniowych

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, 24 sierpnia 2018

Podczas odbywającego się w Moskwie forum Armia-2018 holding Wiertalioty Rossii przedstawił zmodernizowane wersje śmigłowców uderzeniowych Mi-28NE, Mi-35M i Mi-35P.

Unowocześniony Mi-28NE jest przystosowany do kierowania działaniami bezzałogowych statków latających

Unowocześniony Mi-28NE (eksportowa wersja Mi-28N Nocny Łowca) jest przystosowany do kierowania działaniami bezzałogowych statków latających dzięki nowemu wyposażeniu łączności. Wiropłat może przenosić nowy przeciwpancerne pociski kierowane (laserowo lub radiolokacyjnie) 9M123M Chrizantiema-WM, o zasięgu wydłużonym do 10 km, zmodernizowane ppk 9M120-1 Ataka-WM kierowane laserowo i bomby o masie do 500 kg. Na wlotach powietrza do silników zabudowano filtry przeciwpyłowe. W planach jest też wyposażenie śmigłowca w samouszczelniające się zbiorniki paliwa.

W ramach modernizacji Mi-28NE został wyposażony w silniki WK-2500-01 o większej mocy i nowe łopaty wirnika nośnego, dzięki czemu polepszyły się jego osiągi na dużych wysokościach w klimacie gorącym .Wzrosła także prędkość przelotowa śmigłowca i jego zdolności do wykonywania skomplikowanych manewrów, a zwiększenie powierzchni statecznika pionowego polepszyło jego sterowność. Nowe uzbrojenie i polepszenie osiągów zapewnią większy popyt na Mi-28NE na światowym rynku – powiedział dyrektor ds. przemysłowych klastra lotniczego w Rostiechu Anatolij Sierdiukow.

Ciągłe doskonalenie śmigłowców wojskowych jest podyktowane zmieniającymi się wymaganiami klientów, którym zawsze staramy się sprostać. Doświadczenia z bojowego użycia Mi-28 skłoniły nas do dalszego rozwoju tego projektu. Modernizacja znacznie polepszyła możliwości Mi-28NE i otworzyło nowe perspektywy dla jego eksportu – dodał dyrektor generalny holdingu Wiertalioty Rossii Andriej Boginskij (Rosyjskie dostawy dla Algierii, 2016-08-05, Irak odebrał kolejne Mi-28NE, 2015-02-03).

Zmodernizowany Mi-35P został wyposażony w nową głowicę obserwacyjno-celowniczą

Natomiast zmodernizowany Mi-35P został wyposażony w nową głowicę obserwacyjno-celowniczą OPS-24N-1L z cyfrowym układem termowizyjnym trzeciej generacji, kamerą telewizyjną i dalmierzem laserowym. Nowy cyfrowy układ sterowania lotem z autopilotem PKW-8-35 poprawia sterowność i polepsza stateczność śmigłowca, zmniejszając wysiłek pilota, a ulepszony układ celowniczy PrWK-24-2 i komputer zwiększają prawdopodobieństwo zniszczenia celu. Mi-35P może być przystosowany do przenoszenia ppk 9M120-1. Jego zasięg z uzbrojeniem wynosi 450 km, a do przebazowania, z 4 dodatkowymi zbiornikami paliwa – 1000 km.

Mi-35M został m.in. przystosowany do przenoszenia kpr p-p Igła-S / Zdjęcia: Wiertalioty Rossii

Z kolei Mi-35M został przystosowany do przenoszenia kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powietrze 9K338 Igła-S. Wiropłat wyposażony w układ samoobrony Prezidient-S35 z urządzeniem zakłócającym działanie termolokacyjnych głowic pocisków rakietowych wystrzeliwanych z przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Mi-35M może być też wyposażony w układ nawigacji VOR/ILS VIM-95-35 i radiodalmierz WND-94. Według danych producenta zasięg śmigłowca z uzbrojeniem to 460 km, a do przebazowania, z 4 dodatkowymi zbiornikami paliwa – 971 km.

Ponad 30-letnie doświadczenie w użyciu śmigłowców rodziny Mi-24/35 pozwoliło nam dopracować je do perfekcji, a teraz systematycznie pracujemy nad wyposażeniem ich w najnowsze uzbrojenie i urządzenia pokładowe. Gdy tylko wszystkie zmiany dowiodą swojej efektywności podczas prób, rozpoczniemy produkcję seryjną zmodernizowanych śmigłowców – podkreślił Andriej Boginskij (Śmigłowce NAF wracają do służby, 2018-06-20, Kazachstan zamówił 4 kolejne Mi-35M, 2018-05-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.