Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ćwiczenia Namejs 2018

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 30 sierpnia 2018

Ćwiczenia Namejs 2018 rozpoczęły się 20 sierpnia i są największym przedsięwzięciem tego typu prowadzonym dotychczas na terytorium Republiki Łotewskiej z udziałem wojsk sojuszniczych.

Żołnierze PKW Łotwa, wystawionego przez 15. Brygadę Zmechanizowaną, podczas wielonarodowych ćwiczeń Namejs 2018 / Zdjęcia: st. chor. Tomasz Wojewódka, PKW Łotwa

W trakcie ćwiczeń, których główna część prowadzona jest na poligonie Adazi, trwa certyfikacja wielonarodowej grupy bojowej (eFP) Łotwa. W jej skład wchodzi Polski Kontyngent Wojskowy wystawiony przez 15. Brygadę Zmechanizowaną.

W pierwszej fazie ćwiczeń głównym celem jest zabezpieczenie kompanii czołgów w trzech klasach (żywność, MPS, amunicja) przez żołnierzy Narodowego Elementu Wsparcia – pluton zabezpieczenia i pluton remontowy. Najważniejsze na tym etapie szkolenia jest właściwe stosowanie procedur, które realizowane są w strukturach Combat Service Support Company.

W dalszej części kompania czołgów główny wysiłek swoich działań koncentrować będzie na zgrywaniu w strukturach grupy bojowej, w skład której wchodzą ponadto żołnierze z Albanii, Czech, Hiszpanii, Kanady, Łotwy, Słowacji i Słowenii. Wojskowi będą sprawdzani pod kątem realizacji zadań zgodnie z wypracowanymi już procedurami operacyjnymi.

Latem misję rozpoczęła III zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa (Przekazanie dowodzenia nad PKW Łotwa, 2018-07-02). Jej trzon tworzą żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Wojskowi zakończyli przebazowane w rejon misji pod koniec czerwca (Zawiszacy na Łotwie, 2018-06-21). W skład kontyngentu wchodzi m.in. kompania czołgów PT-91 Twardy (Działania połączone na poligonie w Adazi, 2018-08-06).

Na podstawie informacji ppor. Pawła Białasa
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.