Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rejs na 100-lecie MW RP

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 30 sierpnia 2018

27 sierpnia okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki wyruszył z macierzystego Portu Wojennego w Świnoujściu w rejs z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej RP.

Okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki wszedł do portu morskiego w Tallinie, który jest pierwszym przystankiem na trasie rejsu z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej RP / Zdjęcie: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Trasa rejsu ORP Kontradmirał Xawery Czernicki wiedzie szlakiem polskich marynarzy z czasów II wojny światowej. 29 sierpnia okręt wszedł do portu w Tallinie. Stolica Estonii, która została odwiedzona przez Czernickiego jako pierwszy przystanek na trasie rejsu, to miejsce internowania, a potem brawurowej ucieczki okrętu podwodnego ORP Orzeł.

W trakcie trzydniowej wizyty goście z Polski oddadzą hołd w miejscach pamięci szczególnych dla marynarzy. W tym samym czasie odbędą się spotkania robocze z przedstawicielami estońskiej marynarki wojennej oraz lokalnej Polonii. Okręt zostanie również udostępniony do zwiedzania. ORP Kontradmirał Xawery Czernicki wyjdzie w portu w Tallinie 31 sierpnia i obierze kurs na Helsinki.

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki to jeden z najmłodszych okrętów Marynarki Wojennej RP. Brał udział w wojnie przeciwko reżimowi irackiego dyktatora Saddama Husajna, trzykrotnie był jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - dwa razy na Bałtyku, na Morzu Północnym i w północnej części Atlantyku, raz na Morzu Śródziemnym i Czarnym (Powrót PKW Czernicki , 2017-07-10).

Na podstawie informacji 8. FOW


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.