Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rotacje kontyngentów Air Policing

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 31 sierpnia 2018

30 sierpnia w bazie Forţelor Aeriene Române (FAR, wojsk lotniczych Rumunii) Mihail Kogălniceanu w pobliżu Konstancy personel 135 Ekspedycyjnego Skrzydła Lotnictwa (EAW) Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych Wielkiej Brytanii) przekazał obowiązki obrony przestrzeni powietrznej Rumunii (Air Policing) kolegom z Royal Canadian Air Force (królewskich wojsk lotniczych Kanady). Ceremonię obserwowali ambasadorzy W. Brytanii i Kanady w Rumunii Andrew Noble i Kevin Hamilton oraz szef sztabu FAR gen. Viorel Pana i dowódca 1. Grupy RAF, gen. bryg. Harvey Smyth.

Kanadyjczycy pozostaną w Rumunii do końca roku / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Dziś zakończył się drugi rok, podczas którego Typhoony RAF pomagały w obronie i zabezpieczeniu tej ważnej flanki NATO nad Morzem Czarnym. Misja ta jest odpowiedzią na użycie siły wojskowej przez Rosję przeciwko jej sąsiadom i zwiększaniu jej wojskowej obecności w regionie. Natomiast celem NATO jest przyczynianie się do europejskiej obrony i bezpieczeństwa poprzez zapobieganie konfliktom, chronienie naszych sojuszników i zachowanie pokoju – powiedział JE Andrew Noble.

Dzisiaj rola mojego skrzydła w misji Air Policing zakończyła się. To wielki zaszczyt przekazać obowiązki lotnikom z Kanady, którzy przygotowują się do wniesienia wkładu w naszą zbiorową obronę w tym regionie. Wiem, że wykonają fantastyczną robotę – dodał dowódca 135 EAW płk Chris Ball.

Podczas rotacji (pk. Operacja Biloxi), trwającej od końca kwietnia, piloci 4 wielozadaniowych samolotów bojowych Typhoon FGR4 ze składu 1 (Fighter) Sqn i II (Army Cooperation) Sqn wykonali m.in. 8 startów alarmowych, w trakcie których przechwycili łącznie 20 samolotów WKS FR, naruszających rumuńską przestrzeń powietrzną.  RCAF wysłały do Rumunii i pięć samolotów bojowych CF-188 Hornet ok. 135 lotników z 425. eskadry lotnictwa taktycznego oraz 2. i 3. Skrzydła. Kanadyjczycy pozostaną tam do końca roku (Kanadyjczycy opuścili Rumunię, 2018-01-04).

W Ämari w Estonii personel Armée de l'Air został zluzowany przez kontyngent Luftwaffe / Zdjęcie: MO Estonii

Tego samego dnia w bazie Ämari w Estonii personel francuskich Armée de l'Air (wojsk lotniczych) został zluzowany przez kontyngent Luftwaffe (wojsk lotniczych Niemiec). Francuzi wystawili w ramach 47. rotacji Baltic Air Policing cztery myśliwce Mirage 2000-5 z eskadry myśliwskiej EC 1/2 Cigognes i około 100 oficerów i żołnierzy. Ich obowiązki przejęło 160 lotników z Taktischen Luftwaffengeschwader (eskadry lotnictwa taktycznego) 74 z Neuburga, pod dowództwem ppłka Swena Jacoba, wyposażonych w 5 Eurofighterów. Podobnie jak podczas ostatniej zmiany w 2017, Niemcy pozostaną  w Estonii przez dwie kolejne rotacje, do kwietnia 2019.

W ceremonii w Ämari wzięli udział wysokiej rangi urzędnicy cywilni i wojskowi, wśród nich stały podsekretarz estońskiego Ministerstwa Obrony Kristjan Prikk i reprezentujący NATO gen. bryg. Roberto Di Marco, z-ca d-cy Mobilnego Centrum Dowodzenia i Kierowania Operacjami Lotniczymi. Jesteśmy zjednoczeni i stanowczy w obronie wszystkich naszych sojuszników. Będziemy nadal wypełniać pokojową misję Baltic Air Policing, wysyłając wiadomość o sojuszniczej jedności, solidarności i postanowieniach do trzech państw bałtyckich. Możecie polegać na NATO – powiedział gen. Di Marco.

Niemcy były jednym z krajów, które w największym stopniu przyczyniły się do misji Baltic Air Policing. Przybycie niemieckich samolotów do Ämari po raz piąty pokazuje wyjątkowo dobrą współpracę wojskową między Estonią i Niemcami – dodał Kristjan Prikk (Mirage stacjonują w Ämari , 2018-05-04).

Na Litwie stacjonują lotnicy z Belgii, którzy zastąpili kontyngenty z Portugalii i Hiszpanii / Zdjęcie: MO Litwy

Natomiast dzisiaj w litewskiej bazie Szawle odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków obrony przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy wojskom lotniczym Belgii. Dotychczas na Litwie stacjonowały dwa kontyngenty z Portugalii i Hiszpanii. W uroczystości wzięli udział wiceminister obrony narodowej Litwy Vytautas Umbrasas i szef sztabu Sojuszniczego Połączonego Dowództwa Wojsk Lotniczych (AIRCOM) gen. dyw. Claudio Gabellini oraz ambasadorowie Estonii i Łotwy.

Misja Baltic Air Policing jest doskonałym dowodem jedności Sojuszu. Litwa docenia pomoc Hiszpanii, Portugalii, Belgii i innych krajów w ochronie naszej przestrzeni powietrznej. Myśliwce NATO na Litwie to mocne i jasne przesłanie o zaangażowaniu Sojuszu w globalne bezpieczeństwo – powiedział minister Umbrasas (Zaginiony AMRAAM, 2018-08-09, Baltic Air Policing pod dowództwem Portugalii , 2018-05-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.