Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prace nad satelitą Sentinel-6A

Astronautyka, 31 sierpnia 2018

Prowadzone w zakładach spółki Airbus we Friedrichshafen prace nad budową satelity Sentinel-6A, pierwszego z dwóch urządzeń mających kontynuować pomiar poziomu mórz od 2020, pomyślnie przeszły krytyczny etap: dokładne dopasowanie i złożenie głównej konstrukcji satelity z modułem napędowym.

Wizualizacja satelity Sentinel-6A / Ilustracja: Airbus 

Ten wielce skomplikowany krok polegał na uniesieniu mającej ok. 5 m wysokości platformy montażowej satelity i umieszczeniu jej z zegarmistrzowską precyzją nad wcześniej odpowiednio ustawionym modułem napędu. Obydwa elementy zostały następnie unieruchomione i połączone. Zanim można było to zrobić, moduł napędowy, który składa się z silników, urządzeń sterujących i 240-l zbiornika z nowatorskim systemem podawania paliwa, musiał przejść procedurę akceptacji technicznej, ponieważ po integracji z satelitą podsystem ten nie jest już fizycznie dostępny. Moduł napędowy czeka teraz dokończenie integracji i seria testów systemowych.

Dwa, ok. półtoratonowe, przygotowywane obecnie do startu satelity Sentinel-6 są przeznaczone dla programu Copernicus, prowadzonego przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) dla potrzeb ochrony środowiska i bezpieczeństwa w Europie.

Satelita Sentinel-6A, którego wyniesienie na orbitę jest planowane w listopadzie 2020, w ramach misji Sentinel 6, będzie kontynuować prowadzone od 1992 pomiary topograficzne powierzchni oceanów. W 2025 dołączy do niego Sentinel-6B. Satelita będzie mierzyć odległość do powierzchni wód z precyzją do zaledwie kilku cm, powtarzając cały cykl co 10 dni przez cały czas trwania planowanej nawet na 7 lat misji i dokumentując, rejestrując i analizując zmiany poziomu mórz i oceanów i prowadząc obserwację prądów morskich.

Uzyskane dane pozwolą naukowcom poszerzyć wiedzę o poziomie mórz na całym świecie, prędkości i kierunku prądów oceanicznych oraz ilości ciepła magazynowanego przez wody naszej planety. Informacje te mają kluczowe znaczenie przy modelowaniu zachowania oceanów i prognozowaniu wzrostu ich poziomu, pozwalając rządom państw i organizacjom międzynarodowym w przygotowaniu skutecznych programów ochrony obszarów przybrzeżnych.

Gromadzone przez program Sentinel 6 dane są bezcenne nie tylko dla instytucji humanitarnych i antykryzysowych, ale też dla władz odpowiedzialnych za projektowanie przestrzenne obszarów miejskich, budowli ochronnych i systemów melioracyjnych. W wyniku globalnego ocieplenia poziom mórz i oceanów na świecie rośnie w średnim tempie 3 mm rocznie, co może mieć w niedalekiej przyszłości drastyczne konsekwencje dla krajów o gęsto zaludnionych obszarach nadmorskich (Nowa misja w programie Copernicus , 2015-05-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.