Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Reforma szwedzkiej armii

Strategia i polityka, 23 marca 2009

Szwedzki rząd przyjął nową doktrynę sił zbrojnych. Zakłada ona skupienie uwagi na zwiększeniu zdolności do działań zagranicznych i wielokrotnemu skróceniu czasu osiągnięcia gotowości bojowej.

Poszukując możliwości podniesienia gotowości bojowej, przy zamrożonych wydatkach wojskowych (na poziomie 4,9 mld USD), rozpatrywano możliwość całkowitego przeniesienia do rezerwy mobilizacyjnej czołgów Strv 122. Doświadczenia wojny w Gruzji spowodowały jednak, że z pomysłu tego zrezygnowano / Zdjęcie: MO Szwecji

Obecnie siły zbrojne Szwecji, liczące w czasie pokoju 17,5 tys. żołnierzy, rozwijane mogą być na czas wojny do 320 tys. żołnierzy. To z kolei powoduje, że przy zdecydowanie zmniejszonych wydatkach militarnych, w stosunku do okresu Zimnej Wojny, proces mobilizacji jest wyjątkowo długi. Po roku gotowość operacyjną uzyskałaby jedynie 3 część sił zbrojnych...

Tymczasem - według autorów dokumentu - zmniejszyła się znacząco groźba ataku na dużą skalę, wzrosło natomiast niebezpieczeństwo mniejszych konfliktów, wymagających natychmiastowej reakcji. Podano przy tym przykład wojny w Gruzji, gdzie bezpośrednie przygotowania strony rosyjskiej miały trwać zaledwie 5 dni, a aktywne formy działań wojennych - 2 kolejne doby.

W związku z tym władze zdecydowały się już na znaczną redukcję liczebności sił zbrojnych (zobacz: Mniejsza armia Szwecji?), a przede wszystkim - liczbę jednostek wojskowych. W przyjętej, nowej strategii, stwierdzono, że celem zmian jest uzyskanie zdolności do skrócenia czasu osiągani pełnej zdolności bojowej przez ok. 50 tys. żołnierzy, w ciągu zaledwie 7 dni.

Wszystkie te oddziały, zaliczone do struktur operacyjnych, mają być zdolne do działań w Szwecji, misjach w najbliższym otoczeniu tego kraju, jak i w z dala od granic. Siły zbrojne mają być gotowe do jednorazowego utrzymywania w działaniach ekspedycyjnych przynajmniej 1700 żołnierzy.

Z 50 tys. żołnierzy formacji, zaliczonych do operacyjnych, 28 tys. mają stanowić żołnierze zawodowi i kontraktowi (ochotnicy), zdolni do natychmiastowego stawiennictwa w macierzystych jednostkach. Liczba mobilnych batalionów zostanie zwiększona z 3 do 8. Pozostałe 22 tys. żołnierzy będzie należało do rozbudowanej liczebnie obrony terytorialnej, która ma być równocześnie dozbrojona i prowadzić aktywne szkolenie także w czasie pokoju. Nie ujawniono szczegółów, dotyczących pozostałej, mobilizowanej części sił zbrojnych. Wiadomo jedynie, że krótkie czasy osiągnięcia gotowości bojowej mają zachować m.in. 4 rezerwowe bataliony zmechanizowane.

Określono również pułapy ilościowe głównych systemów uzbrojenia. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, szwedzki rząd zdecydował się zachować w linii ok. 100 samolotów wielozadaniowych JAS39 Gripen C/D, a także czołgi podstawowe Leopard 2S (Strv 122; choć nie potwierdzono czy zmniejszy się ich liczba ze 120 do 60 egz.). Wzrośnie natomiast ilość samochodów patrolowych, przeznaczonych do działań w misjach zagranicznych. Liczba środków przeciwlotniczych i artyleryjskich pozostanie bez zmian, podobnie jak okrętów podwodnych. Główną siłę marynarki wojennej będzie stanowiło 7 fregat, w tym 5 typu Visby.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.