Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.


Warning: DOMDocument::loadHTML() [domdocument.loadhtml]: Unexpected end tag : u in Entity, line: 1 in /library/Site/String.php on line 146

Wzmocnienie PKW Afganistan

Strategia i polityka, 24 marca 2009

Mimo zapowiedzi o pozostawieniu liczebności Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie na poziomie 1600 żołnierzy, rząd, z inicjatywy Prezydenta RP, przygotował wniosek wzmocnienia go dodatkowymi 400 żołnierzami. Rozpatrywane jest również wysłanie kolejnych 2 śmigłowców Mi-24.

Według oficjalnego oświadczenia rzecznika prasowego MON, odpowiadając na inicjatywę Prezydenta RP na posiedzeniu w dniu 24 marca br. Rada Ministrów przygotowała wniosek do Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP o zwiększenie liczebności Polskiego Kontyngentu w Afganistanie. W kraju tym ma od lata służyć dodatkowo 400 żołnierzy. 200 kolejnych pozostanie w Polsce jako odwód, gotowych do natychmiastowego wyjazdu.

Oznacza to powrót do planów z ubiegłego roku. Zostały one zrewidowane po ujawnieniu skutków kryzysu finansów publicznych, które doprowadziły do zmniejszenia o prawie połowę wydatków majątkowych sił zbrojnych na 2009 (zobacz: Cięcia made in Poland). Minister Bogdan Klich stwierdził wtedy, że liczebność PKW Afganistan pozostanie niezmieniona.

Mimo tego, w czasie ostatniego, marcowego ćwiczenia jednostek, przewidzianych do wyjazdu w ramach V zmiany PKW Afganistan, przedstawiciele MON ponownie zapowiedzieli możliwość wzmocnienia kontyngentu 400 żołnierzami i kolejnymi śmigłowcami Mi-24.

Trzon jednostek bojowych kontyngentu stworzą 16 Batalion Powietrznodesantowy (Zgrupowanie Bojowe Alfa, wschodnia część prowincji Ghazni - pod dowództwem ppłk. Leona Stanocha) oraz 18 Batalion Desantowo-Szturmowy (Zgrupowanie Bojowe Bravo, zachodnia część prowincji - pod dowództwem ppłk. Grzegorza Grodzkiego) ze składu 6. Brygady Desantowo-Szturmowej.

Koszty osobowe związane ze zwiększeniem kontyngenty oszacowano na ponad 35 mln zł, płatnych z budżetu MON. Według oficjalnych danych resortu obrony wydatki na PKW Afganistan w 2008, łącznie z kwotami z zakupami z Centralnego Planu Rzeczowego, miały wynieść 304 mln zł.

Dzisiaj potwierdzono również informację, że dowódca Polskich Sił Zadaniowych, płk Rajmund Andrzejczak, pozostanie na swoim stanowisku w trakcie trwania V Zmiany. Płk Wiesław Kałkowski, przygotowywany wcześniej na jego następcę, nie wyjedzie do Afganistanu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.