Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MH-139 zwycięzcą CVLSP

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 26 września 2018

US Air Force wybrały MH-139 jako nowy śmigłowiec Common Vertical Lift Support Platform (CVLSP) do ochrony baz w Wyoming, Montanie i Północnej Dakocie, w których stacjonują jednostki uzbrojone w międzykontynentalne pociski balistyczne LGM-30 Minuteman III z głowicami nuklearnymi. MH-139 to zamerykanizowana wersja AW139, zaoferowana przez Leonardo i Boeinga. Jego konkurentem był Lockheed Martin / Sikorsky HH-60U Black Hawk, mający 85% wspólnych elementów z HH-60W Combat Rescue Helicopter (Dwóch oferentów na CVLSP, 2017-03-03).

Pierwszy MH-139 ma trafić do USAF w roku budżetowym 2021 / Zdjęcie: Boeing

Kontrakt przyznany przez Pentagon opiewa na kwotę 375 mln USD, za którą zwycięskie konsorcjum ma dostarczyć 4 śmigłowce i integrację niektórych elementów wyposażenia. Docelowo US Air Force chcą zakupić 84 wiropłaty, które zastąpią w służbie Belle UH-1N. Całkowity koszt przedsięwzięcia CVLSP, wraz z urządzeniami szkoleniowymi, wyposażeniem pomocniczym i wsparciem logistycznym, szacowany jest na 2,38 mld USD (8,69 mld zł).

Nowe śmigłowce USAF będą montowane w zakładach Leonardo w Filadelfii w stanie Pensylwania. W tym samym mieście, w wytwórni Boeinga, będzie prowadzona integracja wyposażenia wojskowego. Resort obrony chce, aby pierwszy gotowy do służby MH-139 został dostarczony w roku budżetowym 2021. Wiropłaty tego typu będą używane także do misji szkoleniowych, prób i transportu członków rządu USA i sił bezpieczeństwa.

Jesteśmy niezwykle dumni z tego znakomitego rezultatu. Najważniejsi klienci nadal polegają na Grupie Leonardo jeśli chodzi o spełnianie najsurowszych wymogów, takich jak ochrona baz pocisków czy transport personelu rządowego i sił specjalnych. Ten wybór to także potwierdzenie faktu, że spółka jest uznawana za mocnego, wiarygodnego partnera wnoszącego od dawna znaczny wkład w przemysł USA – stwierdził dyrektor generalny grupy Leonardo Alessandro Profumo.

Jesteśmy szczęśliwi, że US Air Force wybrały nasz zespół dla dostarczenia nowej floty budowanych w Filadelfii MH-139. Nasze wojska lotnicze zasługują na najlepsze wyposażenie; to jest właściwy śmigłowiec dla ich misji – dodał dyrektor generalny AgustaWestland Philadelphia Corporation William Hunt.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.