Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Atlantycka misja Bretagne

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 27 września 2018

Francuska fregata rakietowa kontynuuje działania operacyjne w ramach pierwszej w swojej historii misji.

Fregata rakietowa Bretagne jest w trakcie kilkumiesięcznej misji. Jej zwieńczeniem będzie decyzja dowództwa francuskiej floty o włączeniu jej do grupy okrętów aktywnych operacyjnie / Zdjęcie: Naval Group

Od kilku tygodni francuska fregata rakietowa Bretagne (D655), typu Aquitaine, prowadzi działania operacyjne na północnych wodach Oceanu Atlantyckiego. Ostatnie dni okręt spędził na Karaibach, wykonując zlecane mu zadania, a także odbywając serię kurtuazyjnych wizyt w lokalnych portach morskich, w tym Fort-de-France na Martynice.

Celem zapoczątkowanej w ostatnich dniach sierpnia misji Bretagne jest ocena stanu technicznego i zdolności operacyjnych okrętu, który Marine Nationale (marynarka wojenna Francji) odebrała zaledwie kilka tygodni wcześniej (Bretagne odebrana, 2018-07-26). W trakcie misji okręt przeprowadzi m.in. serię ćwiczeń z siłami morskimi sojuszników Francji, w tym USA i Kanady oraz państw skandynawskich. Służba na północnym Atlantyku o tej porze roku ma potwierdzić zdolność okrętu do prowadzenia działań operacyjnych w trudnych, często skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych i przy niekorzystnej pogodzie.

Bretagne jest piątą fregatą rakietową typu Aquitaine zbudowaną dla Marine Nationale. Okręty dostarcza rodzima Naval Group w ramach programu FREMM (Frégate européenne multi-mission). W 2019 do floty ma trafić szósta jednostka, Normandie (D656, Wodowanie Normandie, 2018-02-02). Po 2020 Francuzi mają odebrać kolejne dwa okręty, Alsace (D657) i Lorraine (D658), które będą przenosić silniejsze uzbrojenie przeciwlotnicze. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.