Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrakt na polskie Patrioty

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 września 2018

US Army przyznała Raytheonowi kontrakt o wartości 1 528 780 740 USD (niemal 5,6 mld zł) na produkcję zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Umowa obejmuje również dostawy części zamiennych, wsparcie i szkolenia.

Za 2 baterie Patriotów polscy podatnicy zapłacą niemal 5,6 mld zł / Zdjęcie: Raytheon

Zgodnie z ogłoszonym 25 września przez Departament Obrony USA kontraktem Raytheon wyprodukuje i dostarczy Siłom Zbrojnym 2 baterie Patriotów, w skład których wejdą: 4 radary AN/MPQ-65, 4 stanowiska kierowania walką ECS (Engagement Control Station), 16 wyrzutni M903, 208 pocisków rakietowych PAC-3MSE, 6 stanowisk kierowania i dowodzenia EOC (Engagement Operation Center) oraz 12 radiolinii IBCS (IFCN Relay - Integrated Fire Control Network Relay).

Zakup systemu Patriot przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa Polski, Europy i NATO oraz do powstania nowych miejsc pracy w Polsce i USA. Raytheon jest partnerem Polski w działaniach na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju przemysłowego, a ponadto wspiera rodziny żołnierzy poległych na misjach pokojowych oraz włącza się w inicjatywy edukacyjne – powiedział Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon IDS. 

Wspomniany wyżej kontrakt dotyczy pierwszego etapu programu zakupu zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Jego II etap obejmuje pozyskanie pozostałych 6 baterii Patriot z IBCS, a także radarem dookólnym z anteną fazowaną z modułami nadawczo-odbiorczymi na bazie azotku galu (GaN) i niskokosztowymi pociskami rakietowymi SkyCeptor. Ponadto, planowane jest pozyskanie z polskiego przemysłu obronnego radarów wczesnego wykrywania P-18PL i radarów pasywnych PET/PCL (Początek Wisły za 16,6 mld zł, 2018-03-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.