Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA zacieśniają relacje z Wietnamem

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 15 października 2018

Sekretarz Obrony USA, James Mattis, uda się we wtorek z roboczą wizytą do Wietnamu. Szef Departamentu Obrony odwiedzi jedno z najważniejszych państw Azji Południowo-Wschodniej po raz drugi w br.

Jednym z przejawów zacieśniających się relacji na linii Waszyngton-Hanoi była tegoroczna wizyta amerykańskiego atomowego lotniskowca USS Carl Vinson (CVN 70), typu Nimitz w Đà Nẵng, pierwsze tego typu wydarzenie od czasu wojny w Wietnamie / Zdjęcie: Mass Communication Specialist 3rd Class Devin M. Monroe, USN

Sekretarz Mattis uda się do Wietnamu jutro i odwiedzi Ho Chi Minh, uznawane za centrum ekonomiczne państwa. Z racji pełnionej przez Mattisa funkcji, można spodziewać się, że głównym celem wizyty będzie omówienie kwestii związanych ze współpracą sił zbrojnych, a zwłaszcza flot, obu państw w Azji Południowo-Wschodniej, w tym na Morzu Południowochińskim.

Na uwagę zasługuje fakt, że Mattis odwiedzi Wietnam po raz drugi w br., co ma potwierdzać bliskie i wciąż zacieśniające się relacje polityczno-wojskowe obu państw. W powszechnej ocenie współpraca Waszyngtonu i Hanoi ma być reakcją na kontrowersyjną politykę regionalną ChRL, zwłaszcza wobec Morza Południowochińskiego, które jest przedmiotem licznych sporów terytorialnych w regionie.

Zauważalne w ostatnich latach ocieplenie na linii Waszyngton-Hanoi przyczyniło się do zniesienia w 2016 embarga na dostawy sprzętu wojskowego do tego azjatyckiego państwa, obowiązującego od czasu wojny w Wietnamie (Wietnam kupi amerykańskie uzbrojenie, 2016-06-13). Kolejnym przejawem zbliżenia obu państw są coraz częstsze wizyty amerykańskich okrętów w wietnamskich portach (Historyczna wizyta USS Carl Vinson w Wietnamie, 2018-03-05) oraz udział obu flot we wspólnych lub wielonarodowych ćwiczeniach morskich (Zakończono RIMPAC 2018, 2018-08-03). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.